Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet do 3920 zł bez względu na wiek. Niektórzy Polacy otrzymają pieniądze od ręki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.06.2024 12:28

Nawet do 3920 zł bez względu na wiek. Niektórzy Polacy otrzymają pieniądze od ręki

kalendarz
fot. materiały własne

Jeden z dodatków finansowych, który można otrzymać od państwa, cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem rodaków. Mowa o świadczeniu wspierającym. Uprawnieni do jego otrzymania mogą liczyć nawet na blisko 4 tysiące złotych. Są jednak pewne kryteria. 

Świadczenie wspierające cieszy się dużym zainteresowaniem

Ustawa o świadczeniu wspierającym obowiązuje od stycznia 2024 roku. Dodatek ten przysługuje osobom z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów.

Decyzja wydawana jest przez Wojewódzki Zespół ds. orzecznictwa (WZON). Co warte podkreślenia, świadczenie wspierające przysługuje uprawnionym obywatelom bez względu na osiągane dochody, a także bez ograniczeń dotyczących aktywności zawodowej.

Przepracował 62 lata i ani razu nie był na L4. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

Tyle może wynieść świadczenie wspierające

Wysokość świadczenia wspierającego zależy w dużej mierze od wysokości renty socjalnej. Wynosi od 40% do 220% jej wysokości, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Od 1 marca 2024 w związku z waloryzacją wysokość renty socjalnej wynosi 1780,96 zł. Jak łatwo obliczyć, świadczenie wspierające w takim wypadku wyniesie maksymalnie 3920 zł, a minimalne 712 zł.

ZOBACZ: Można dostać ponad 800 zł bez żadnych kryteriów. Wielu Polaków nie wie o tym dodatku

Jak informuje strona rządowa, świadczenie wspierające przysługuje miesięcznie w wysokości:

  • 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów;
  • 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów;
  • 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów;
  • 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów;
  • 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
  • 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów.

Świadczenie wspierające. Konieczne orzeczenie od WZON

Co zrobić, aby starać się o świadczenie wspierające? W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON). Tam zostanie ustalony poziom potrzeby wsparcia. 

W dalszej kolejności należy zgłosić się z wnioskiem do ZUS. Jak informuje rzecznik placówki, świadczenie wspierające cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Polaków.

ZOBACZ: Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

Tylko do 19 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o świadczenie wspierające. 65,8 proc. z nich została złożona przez same osoby niepełnosprawne, 21,2 proc. przez pełnomocnika, a 13 proc. przez przedstawiciela ustawowego. Do tej pory ZUS rozpatrzył ok. 5,6 tys. wniosków. 1,5 tys. osób otrzymała już z ZUS-u świadczenie wspierające na łączną kwotę 18,5 mln zł - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.