Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > ZUS wydał komunikat. Można stracić 1000 zł
Irmina Jach
Irmina Jach 18.02.2024 15:56

ZUS wydał komunikat. Można stracić 1000 zł

ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pilnie ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod ZUS w mediach społecznościowych. Nieostrożność może skutkować nie tylko utratą pieniędzy, ale również kradzieżą danych osobowych.

ZUS wydał pilne ostrzeżenie

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków — czytamy na stronie ZUS.

Oszuści nie ograniczają się do typowych działań w mediach społecznościowych. Wykorzystują również technologię deepfake, która umożliwia wykorzystanie wizerunku wybranej osoby do stworzenia fałszywego materiału zdjęciowego lub wideo. Uzyskane w ten sposób materiały są łudząco realistyczne i mogą wprowadzać odbiorców w błąd. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod byłą prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską, by dodać swoim działaniom wiarygodności.

Papież Franciszek zawiesza codzienne obowiązki. Watykan właśnie potwierdził

Rzecznik ZUS ujawnia metody oszustów

Otrzymaliśmy sygnały od naszych klientów, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie — alarmuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZOBACZ TAKŻE: 11-latek zginął pod oknami swojego domu. Sąsiedzi przerwali milczenie

ZUS ostrzega Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Przedstawiciele ZUS odradzają klikanie podejrzanych linków w SMS i e-mailach, a także pobieranie załączników. Nieostrożność może mieć poważne konsekwencje.

Tagi: ZUS oszustwo