Goniec.pl

Iberion

ZUS przekazał ważną informację dla seniorów. Wiadomo, kiedy najlepiej przejść na emeryturę

31 Marca 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

Tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości świadczenia emerytalnego. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, w celu skorzystania z obowiązującej jeszcze tablicy. Jak podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla seniora.

GUS opublikował zaktualizowane tablice trwania życia

GUS opublikował nowe tablice trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2022 r. Porównując do zeszłorocznej tablicy GUS, nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o: 18,6 miesiąca dla 30-latków, 15,4 miesiąca dla 60-latków, 13,8 miesiąca dla 65-latków, 6 miesięcy dla 80-latków. 

Przy obliczaniu wysokości emerytury, ZUS będzie korzystał z nowej tablicy od 1 kwietnia. Dla przykładu 60-latka z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 1966,18 zł emerytury, czyli o ok. 127 zł mniej niż w przypadku, gdyby ZUS obliczał świadczenie zgodnie z tablicą z 2022 roku. ZUS podzieli bowiem kapitał przez 254,3 miesiąca zamiast przez 238,9 miesiąca.

Piotr Żyła

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

CZYTAJ DALEJ

Prezes ZUS uspokaja seniorów. Nie warto się spieszyć

Zasadniczo nowe tablice nie będą dotyczyć osób, które już przeszły na emeryturę. - Najnowsza tablica trwania życia będzie wykorzystana do obliczenia emerytury przede wszystkim, gdy między kwietniem 2023 r. a marcem przyszłego roku osoba ubezpieczona osiągnie wiek emerytalny i złoży odpowiedni wniosek - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS dodała, że osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, w celu skorzystania z obowiązującej jeszcze tablicy GUS. - Przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny - zaznacza.

Szefowa ZUS tłumaczy, że tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości emerytury. - Wiemy, że epidemia COVID-19 mocno wpłynęła na te tablice. Eksperci wskazywali, że co do zasady z każdym rokiem będziemy żyć dłużej. Występowanie w Polsce koronawirusa zaburzyło ten trend - informuje prof. Gertruda Uścińska.

Z nowych danych, które przekazał GUS, wynika, że w ubiegłym roku zanotowano 447 tys. zgonów, czyli mniej o 72 tys. w stosunku do 2021 r. (519 tys.), a także mniej o 39 tys. niż w 2020 r. (486 tys.). Liczba zgonów była jednak większa o 39 tys. niż w 2019 r. (408 tys.), czyli w ostatnim przed pandemicznym roku.

Warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę

Prezes ZUS podkreśliła, że obecny system zdefiniowanej składki zakłada, że im więcej opłacamy składek i im później przechodzimy na emeryturę, tym jest to dla nas korzystniejsze. 

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. W ostatnich latach Polacy coraz częściej odkładają przejście na emeryturę na później -tłumaczy prof. Gertruda Uścińska.

Źródło: money.pl

Katarzyna Cichopek

Katarzyna Cichopek pochwaliła się efektami zabiegu kosmetycznego. Fani nie mogą oderwać wzroku

CZYTAJ DALEJ
Była 19:58. Nagle w "Wiadomościach" TVP poinformowano o śmierci

Była 19:58. Nagle w "Wiadomościach" TVP poinformowano o śmierci

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emeryturaZUSpieniądze

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]