Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS przekazał ważną informację dla seniorów. Wiadomo, kiedy najlepiej przejść na emeryturę
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 31.03.2023 12:06

ZUS przekazał ważną informację dla seniorów. Wiadomo, kiedy najlepiej przejść na emeryturę

Iberion

Tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości świadczenia emerytalnego. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, w celu skorzystania z obowiązującej jeszcze tablicy. Jak podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla seniora.

GUS opublikował zaktualizowane tablice trwania życia

GUS opublikował nowe tablice trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2022 r. Porównując do zeszłorocznej tablicy GUS, nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o: 18,6 miesiąca dla 30-latków, 15,4 miesiąca dla 60-latków, 13,8 miesiąca dla 65-latków, 6 miesięcy dla 80-latków. 

Przy obliczaniu wysokości emerytury, ZUS będzie korzystał z nowej tablicy od 1 kwietnia. Dla przykładu 60-latka z kapitałem emerytalnym 500 tys. zł otrzyma 1966,18 zł emerytury, czyli o ok. 127 zł mniej niż w przypadku, gdyby ZUS obliczał świadczenie zgodnie z tablicą z 2022 roku. ZUS podzieli bowiem kapitał przez 254,3 miesiąca zamiast przez 238,9 miesiąca.

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

Prezes ZUS uspokaja seniorów. Nie warto się spieszyć

Zasadniczo nowe tablice nie będą dotyczyć osób, które już przeszły na emeryturę. - Najnowsza tablica trwania życia będzie wykorzystana do obliczenia emerytury przede wszystkim, gdy między kwietniem 2023 r. a marcem przyszłego roku osoba ubezpieczona osiągnie wiek emerytalny i złoży odpowiedni wniosek - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS dodała, że osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, w celu skorzystania z obowiązującej jeszcze tablicy GUS. - Przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny - zaznacza.

Szefowa ZUS tłumaczy, że tablice dalszego trwania życia GUS są kluczowe dla obliczania wysokości emerytury. - Wiemy, że epidemia COVID-19 mocno wpłynęła na te tablice. Eksperci wskazywali, że co do zasady z każdym rokiem będziemy żyć dłużej. Występowanie w Polsce koronawirusa zaburzyło ten trend - informuje prof. Gertruda Uścińska.

Z nowych danych, które przekazał GUS, wynika, że w ubiegłym roku zanotowano 447 tys. zgonów, czyli mniej o 72 tys. w stosunku do 2021 r. (519 tys.), a także mniej o 39 tys. niż w 2020 r. (486 tys.). Liczba zgonów była jednak większa o 39 tys. niż w 2019 r. (408 tys.), czyli w ostatnim przed pandemicznym roku.

Warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę

Prezes ZUS podkreśliła, że obecny system zdefiniowanej składki zakłada, że im więcej opłacamy składek i im później przechodzimy na emeryturę, tym jest to dla nas korzystniejsze. 

- Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. W ostatnich latach Polacy coraz częściej odkładają przejście na emeryturę na później -tłumaczy prof. Gertruda Uścińska.

Źródło: money.pl