Goniec.pl > Polska > Zmiany dla emerytów wcale nie aż tak korzystne. Jest kilka haczyków
Maria Glinka
Maria Glinka 18.05.2022 14:27

Zmiany dla emerytów wcale nie aż tak korzystne. Jest kilka haczyków

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Rząd przygotował kilka zmian dla emerytów, ale nie wszyscy otrzymają dodatkowe pieniądze. Wypłata czternastki będzie zależała od progu dochodowego, a waloryzacja świadczeń i tak jest niwelowana przez rozpędzoną inflację. Pułapki czekają także na zarabiających seniorów.

Na same trzynaste i czternaste emerytury rząd przeznaczy w tym roku aż 25 mld zł. Mimo tego sytuacja finansowa polskich seniorów nadal jest trudna.

Wysoka waloryzacja, ale inflacja jeszcze wyższa

W tym roku rząd zdecydował się na rekordową waloryzację emerytur i rent rzędu 7 proc. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył ten krok wysoką inflacją.

Dzięki temu od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Choć jest to podwyżka o ponad 87 zł w skali miesiąca, to i tak nie jest wystarczająca wysoka, aby wyrównać stale rosnące koszty życia.

Z najnowszych wyliczeń GUS wynika, że w kwietniu inflacja wynosiła 12,4 proc. rdr. W związku z tym pojawiły się spekulacje, czy rząd zdecyduje się na kolejną waloryzację świadczeń jeszcze w tym roku. Na razie nie zapadła taka decyzja, ale rząd już zapowiedział wypłatę czternastej emerytury.

Czternastka będzie, ale nie dla każdego

Według wstępnych deklaracji rządzących czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, wypłaconym tylko w 2021 r. W tym tygodniu Sejm podjął decyzję o ponownym przyznaniu dodatku. Pieniądze mają trafić do seniorów w sierpniu 2022 r.

Jednak nie każdy otrzyma czternastą emeryturę. Na pełny dodatek (w wysokości emerytury minimalnej) mogą liczyć tylko te osoby, których regularne świadczenie nie jest wyższe niż 2,9 tys. zł. Seniorzy z wyższymi świadczeniami otrzymają czternaste emerytury pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W rezultacie niektórzy nie dostaną ich wcale.

Obniżka PIT. Nieznaczna podwyżka emerytur

W planach jest także obniżka stawki podatkowej z 17 do 12 proc. Jeżeli rząd wywiąże się z tej obietnicy, to niektóre emerytury wzrosną już od lipca 2022 r.

Podwyżkę zanotują jednak tylko ci seniorzy, których świadczenia nie były niższe niż 2,5 tys. zł. Osoby, które otrzymują co miesiąc do 2,5 tys. zł nie dostaną podwyżki, ponieważ cały ich roczny dochód mieści się w kwocie wolnej od podatku (30 tys. zł).

Nowe tablice GUS. Pułapka dla pracujących emerytów

Kolejną korzystną zmianą dla emerytów są nowe tablice długości życia opublikowane przez GUS. To od nich zależy wysokość emerytury.

Z najnowszej aktualizacji wynika, że długość życia Polaków zmniejszyła się o kilka miesięcy w związku z pandemią. Przedtem 60-latek przechodzący na emeryturę miał teoretycznie jeszcze 247,7 miesiąca życia. Obecnie ma już tylko 238,8 miesięcy. To przez tę wartość będą dzielone jej środki zgromadzone na koncie emerytalnym.

Jednak nawet i z tego rozwiązania nie wszyscy skorzystają. Bardziej optymalny przelicznik będzie stosowany wyłącznie w przypadku tych osób, które zawnioskują o emeryturę między 1 kwietnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. Ich świadczenie będzie wyższe o 100-200 zł.

Jeżeli emeryt zdecyduje się pracować po przyznaniu świadczenia, to musi liczyć się z finansowymi konsekwencjami. W takiej sytuacji ZUS skorzysta z nowych tablic GUS tylko w stosunku do nowych składek, a nie do wszystkich.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TOK FM, goniec.pl