Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Złe wieści dla seniorów, niektórzy dostaną mniej. Emerytury od kwietnia w dół
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.03.2024 09:29

Złe wieści dla seniorów, niektórzy dostaną mniej. Emerytury od kwietnia w dół

emeryci
fot. Pixabay/pxby666, materiały własne

Od kwietnia wielu Polaków czekają zmiany w emeryturach. Wszyscy ci, którzy osiągną wiek emerytalny teraz, mogą liczyć na mniej korzystne zasady wyliczania świadczenia. To w związku z najnowszymi prognozami Głównego Urzędu Statystycznego, które przekazano we wtorek.

Niższe emerytury dla seniorów? To możliwe

ZUS wylicza emeryturę według konkretnego wzoru, a pod uwagę bierze to, co zebraliśmy na koncie emerytalnym w formie składek i prognozowane dalsze trwanie życia, które wyrażone jest w miesiącach. Te dane pochodzą z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, który we wtorek 26 marca przekazał najnowsze informacje, odnośnie przewidywań przeciętnego dalszego trwania życia seniorów.

Według prognoz GUS, Polacy żyją coraz dłużej. Rok temu, przeciętny 65-latek przechodzący na emeryturę miał przed sobą jeszcze szacunkowo 254 miesiące życia. Według najnowszych prognoz Urzędu teraz będzie mieć ich o 10 więcej.

Ziobro przerwał pobyt w szpitalu. Pod domem wygłosił oświadczenie

Niższe emerytury od kwietnia dla tych seniorów

Najnowsze prognozy GUS będą miały jednak także mniej korzystny wpływ na wysokość emerytur. Jako przykład, "Fakt" podaje 60-letnię kobietę, która na koncie w ZUS posiada 500 tys. zł.

ZOBACZ: Dodatek do emerytury wynosi już prawie 1800 zł. Wiemy, kto może go otrzymać

Gdyby mogła przejść teraz na emeryturę, dostałaby 1966 zł. Wiek emerytalny kończy jednak dopiero w kwietniu. I jeśli wtedy złoży wniosek o świadczenie, jej emerytura wyniesie 1893 zł - czyli o 73 zł mniej - wylicza dziennik.

Różnice w kwotach dla emerytów w zależności od wieku, w jakim przechodzą na emeryturę przy kapitale 500 tys. zł. w ZUS, wahają się od 73 do nawet 131 zł. 

Ci emeryci nie muszą się obawiać

Warto jednak zaznaczyć, że nowe prognozy GUS nie powinny martwić kilku grup seniorów. Ich świadczenia nie zostaną pomniejszone. Mowa m.in. o osobach, które już otrzymują emeryturę, a także o tych, którzy dalej pracują pomimo osiągniętego wieku emerytalnego. Gdy złożą wniosek o emeryturę, ZUS wyliczenia przeprowadzi według korzystnych dla nich prognoz GUS.

Nowe tablice będą obowiązywać od 1 kwietnia br. do 31 marca 2025 r., zatem dotyczą osób, które wiek emerytalny osiągać będą dopiero od 1 kwietnia - wszystkich kobiet urodzonych między 1 kwietnia 1964 r. a 31 marca 1965 r. i mężczyzn urodzonych między 1 kwietnia 1959 r. a 31 marca 1960 r. 

 

Źródło: Goniec/Fakt