Goniec.pl
[II-51]

Pixabay/goszka

Zebrano 30 tys. zniczy podczas akcji "Światełko pamięci"

21 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Trwa akcja "Światełko pamięci". W dniach 10-20 października w samym regionie Rzeszowa zebrano prawie 30 tysięcy zniczy, które trafią przed Dniem Wszystkich Świętych na polskie nekropolie za naszą wschodnią granicą. Tam zapłoną 1 listopada.

To już 16. edycja akcji pamięci o polskich cmentarzach na Kresach Wschodnich. Przez 10 dni znicze zbierane były w rzeszowskim oddziale Telewizji Polskiej oraz miastach na Podkarpaciu, takich jak Błażowa, Lubaczów, Przemyśl czy Tarnobrzeg.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Marzena Kipiel-Sztuka straciła ukochanego na planie serialu

CZYTAJ DALEJ

Wielka akcja dla wschodnich nekropolii

Jak powiedziała koordynatorka akcji, Beata Wolańska z TVP Rzeszów, w tym roku zaangażowani w akcję byli studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian i harcerze. Część biało - czerwonych światełek kupiły też tradycyjnie polskie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, Instytut Pamięci Narodowej i konsulat we Lwowie.

Zebrane znicze trafią na nekropolie we Lwowie, Mościskach, Jaworowie, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie. - Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian - dodała Wolańska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Światełka zapłoną na Cmentarzach Łyczakowskim, Obrońców Lwowa, Janowskim oraz innych, tworząc piękną aleję biało-czerwonych płomieni. Wydarzenie to ma na celu wsparcie Polaków mieszkających na dawnych kresach a także przypomnienie o polskiej historii ziemi lwowskiej.

1 listopada zapłoną biało-czerwone znicze

Akcja zainspirowana została przez dziennikarzy Polskiego Radia Lwów przy pomocy Polskiego Konsulatu we Lwowie. W pierwszych latach przedsięwzięcie dotyczyło głównie dwóch cmentarzy Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich, później przeniosło się także na inne nekropolie.

Co roku przyciąga ono tysiące osób z Polski i zagranicy, które zbierają znicze po to, by 1 i 2 listopada zapalili je na grobach wolontariusze. Koordynatorem akcji na Podkarpaciu jest rzeszowski oddział Telewizji Polskiej, który przy współpracy środowisk patriotycznych i kresowych zawiezie zebrane znicze do Lwowa.

Pamięć o polskich grobach

Na kilka dni przed 1 listopada Polacy z różnych związków i stowarzyszeń, wspierani przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, porządkują polskie groby. W dniu Wszystkich Świętych od samego rana na uporządkowanych mogiłach zapalane są białe i czerwone znicze, po czym następuje uroczysty przemarsz przez Cmentarz Łyczakowski. Zwieńczeniem uroczystości 1 listopada jest msza św. odprawiana na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, akcja „Światełko Pamięci” odbywa się na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Jednocześnie, w dniach 1 i 2 listopada miejscowi Polacy organizują akcję „Światełko Pamięci” na polskich cmentarzach w innych miejscowościach Lwowskiego Okręgu Konsularnego.

Cichopek

Katarzyna Cichopek przekazała smutne wieści. Chodzi o jej dzieci, bardzo przykre

Katarzyna Cichopek właśnie przekazała smutne wieści na temat swoich dzieci. 12-letni Adaś i 7-letnia Helenka mierzą się ze skutkami pandemicznego lockdownu i walczą z depresją oraz silnymi stanami lękowymi. Celebrytka robi, co może, by pomóc swoim pociechom. / fot. Instagram

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, MKiDN

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

atpeka iberion

Wiadomości

Seniorzy muszą wybierać pomiędzy lekami a jedzeniem. 80 proc. nie realizuje wszystkich recept

Czytaj więcej >
kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >