Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zbigniew Ziobro znowu się wywinie? Ogromne problemy służb
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 08.02.2025 09:26

Zbigniew Ziobro znowu się wywinie? Ogromne problemy służb

Zbigniew Ziobro
Fot. Anita Walczewska/East News

Według wcześniejszych zapowiedzi, posłowie mają w najbliższych tygodniach zadecydować o uchyleniu immunitetu Zbigniewa Ziobry. Media obiegła właśnie informacja o tym, że nie będzie to jednak takie oczywiste i proste. Wszystko dlatego, że Zbigniew Ziobro znowu stał się “nieuchwytny”.

Zbigniew Ziobro może stracić immunitet i trafić do aresztu

Po telenoweli związanej z niestawiennictwem Zbigniewa Ziobry na przesłuchaniu przed komisją ds. Pegasusa, ta zdecydowała wystosowaniu wniosku o 30-dniowy areszt dla byłego ministra sprawiedliwości. W piśmie zaznaczono, że “zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o sejmowej komisji śledczej, każda osoba wezwana przez komisję ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i złożyć zeznania. Wykonywanie mandatu Posła na Sejm RP nie stanowi według tego aktu prawnego podstawy do innego zdekodowania treści obowiązku stawiennictwa i złożenia zeznań przed Komisją” - podaje Wirtualna Polska.

Wniosek trafił na biurko prokuratora generalnego Adama Bodnara w poniedziałkowe popołudnie. Dokument został przez niego podpisany, co uruchomiło procedurę uchwały o uchylenie immunitetu byłego ministra sprawiedliwości. Jeśli posłowie zagłosują twierdząco, wówczas Zbigniew Ziobro będzie mógł zostać aresztowany. Cała sprawa, wbrew zapowiedziom polityków, może się jednak bardzo wydłużyć w czasie. Dlaczego?

ZOBACZ: Właśnie wszystko ujawnili. Karol Nawrocki nie będzie zadowolony, na jaw wyszła afera

Roczna dziewczynka w oknie życia. Na jaw wyszły szokujące informacje o jej rodzicach Lekarze zobaczyli co sprzedaje Poczta Polska i nogi się pod nimi ugięły. Afera na całą Polskę

Kiedy posłowie zagłosują w sprawie uchylenia immunitetu Zbigniewa Ziobry?

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w środę, że głosowanie dotyczące uchylenia immunitetu posła Zbigniewa Ziobry w związku z wnioskiem o areszt, zaplanowano na luty. Polityk stwierdził, że komisja prawdopodobnie nie zdąży się zająć tym wnioskiem na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Więc na drugim posiedzeniu lutowym Sejmu, jeżeli (komisja regulaminowa) zechce przygotować sprawozdanie w tej sprawie, będziemy mogli w tej sprawie głosować. Jeżeli za te dwa tygodnie zagłosujemy, to niezwłocznie, tego samego dnia, przekazuję dokumenty do Adama Bodnara" - powiedział marszałek w rozmowie z dziennikarzami TVN24. Warto dodać, że drugie lutowe posiedzenie odbędzie się w dniach 20-21.02. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że procedura znacznie się opóźni. Jaki jest tego powód?

Uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry może się bardzo wydlużyć w czasie

Niedawno Wirtualna Polska opublikowała treść wniosku o aresztowanie Zbigniewa Ziobry, który wystosowała komisja ds. Pegasusa. Z dokumentu dowiadujemy się m.in., o historii “uników” polityka, który wcześniej już czterokrotnie nie stawił się na przesłuchaniu komisji śledczej. Wezwanie usiłowano dostarczyć pocztą oraz za pośrednictwem służb mundurowych. Ostatnia taka próba miała miejsce 31 października 2024 roku.

W dniu 31 października 2024 r. funkcjonariusze Policji KMP Skierniewice po uzyskaniu informacji o tym, gdzie aktualnie znajduje się Zbigniew Ziobro, udali się we wskazane miejsce i podjęli próbę doręczenia wezwania na posiedzenie Komisji. Po tym, jak poseł został poinformowany o celu przybycia funkcjonariuszy Policji oświadczył, że odmawia odebrania wezwania, jednocześnie wskazując, że wraca z urzędu pocztowego, gdzie odebrał tożsame wezwanie. W związku z odmową odebrania pisma przez Zbigniewa Ziobro, sporządzona została przez funkcjonariuszy Policji notatka służbowa, a na wezwaniu dokonano adnotacji o odmowie odebrania wezwania przez Zbigniewa Ziobro i o tym, że adresatowi odczytano treści wezwania” - napisano w piśmie opublikowanym przez portal.

To, jak sprawnie Ziobro unika odbierania wysyłanej mu korespondencji z rządu budzi poważne obawy co do tego, jak szybko zostanie przeprowadzona procedura uchylenia jego immunitetu. Wygląda na to, że nie odbędzie się to tak szybko, jak chciałby marszałek Sejmu. Z optymistycznymi zapowiedziami Szymona Hołowni nie zgadza się m.in. szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak. "Przyszłe posiedzenie Sejmu jest nierealnym terminem. Wniosku nie ma u mnie, to znaczy, że jeszcze nie wyszło pismo do Zbigniewa Ziobry. (...) Jego nie ma na terenie kraju. Cudów nie ma. Przy dobrych wiatrach biegniemy do marca - ocenił.

ZOBACZ: Co za sceny na spotkaniu z Hołownią. Seniorka nie wytrzymała, zabrała głos i się zaczęło

Wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze znajduje się obecnie w rękach komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowej. Kancelaria Sejmu podejmuje próby zawiadomienia byłego ministra sprawiedliwości o treści dokumentu - podaje WP. Jest to jeden z kroków prowadzących do głosowania nad uchyleniem immunitetu i zgody na areszt. Według źródeł serwisu, w związku z tym, że Ziobro zapowiadał wyjazd z Polski do Brukseli kancelaria nie wyklucza udziału posłańca w celu przekazania treści wniosku. “Nasi rozmówcy wskazują, że tradycyjne wysyłanie korespondencji pod adresy w Polsce mogłoby wydłużyć cały proces o wiele tygodni i tym samym rozciągnąć w czasie finalne głosowanie nad uchyleniem immunitetu” - wskazuje Wirtualna Polska.

Doniesienia o tym, że Ziobro jest poza granicami Polski potwierdza jego niedawny wywiad, którego udzielił dla Super Expressu. Polityk opowiedział wówczas o swoich planach. “Muszę wracać na rehabilitację za granicę, specjalnie ją przerwałem, żeby przyjechać do Warszawy na komisję, ale jak widać, oni stchórzyli. Przełożyłem specjalnie z uwagi na ten przyjazd do Polski swoją rehabilitację, ale komisja nie chciała się jednak skonfrontować. Tej władzy, jak widać, puszczają nerwy i jej koniec jest bliski” - powiedział dziennikowi.

Po tym, jak posłowie zdecydują w sprawie immunitetu Ziobry, wniosek o aresztowanie polityka zostanie rozpatrzony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. “Chcemy go przesłuchać jak najszybciej. Mam nadzieję, że uda się to zrobić w marcu, a najpóźniej w kwietniu. Jeśli sąd zarządzi areszt dla Ziobry to będzie do naszej dyspozycji” przekazał w niedawnej rozmowie z SE członek komisji śledczej, poseł Koalicji Obywatelskiej, Witold Zembaczyński.