Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Zaskakująca zmiana w "19:30". Przeciwnicy programu ucieszą się
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.02.2024 20:20

Zaskakująca zmiana w "19:30". Przeciwnicy programu ucieszą się

19:30
Piotr Molecki/East News

Nowy program informacyjny TVP, który zastąpił "Wiadomości" bardzo polaryzuje Polaków. Wiele osób jest przekonanych, że "19:30" to znacznie lepszy i bardziej obiektywny serwis niż jego poprzednik. Zupełnie inne zdanie mają w tej kwestii sympatycy PiS, którzy nie ukrywają tęsknoty za "Wiadomościami". Według najnowszych doniesień już wkrótce "19:30" czekają kolejne zmiany.

"19.30" wzbudza wiele emocji

"19.30" na antenie TVP zadebiutowała 21 grudnia. Pierwszym prowadzącym i twarzą nowego serwisu został dziennikarz Marek Czyż. Z czasem dołączali do niego nowi gospodarze programu: Joanna Dunikowska-Paź, Zbigniew Łuczyński, a w poprzednim tygodniu swój debiut w roli prowadzącej flagowego programu informacyjnego TVP zaliczyła Monika Sawka. 

Eksperci podkreślają, że "19.30" w swoich wydaniach zawiera znacznie mniej negatywnych emocji, a przekaz informacyjny jest bardziej obiektywny, aniżeli miało to miejsce jeszcze przed kilkoma miesiącami. Pojawiają się jednak także słowa krytyki, wytykanie rażących błędów i zarzuty o brak obiektywizmu, jak wtedy, gdy serwis nie wspomniał o braku zgody na wpisanie nowych władz TVP do KRS.

Nietypowe powitanie w TVP Info. Dziennikarka nie mogła się powstrzymać

Widzowie TVP tęsknią za "Wiadomościami"?

Jak wynika z sondażu IBRIS dla Radia Zet, "19.30" chociaż raz obejrzało niemal 55 proc. Polaków. Aż 32 proc. osób przyznało, że program im się podoba, z kolei 18 proc. stwierdziło zupełnie odwrotnie. Dla ponad połowy wyborców prawicy nowy serwis informacyjny TVP pozostawia wiele do życzenia. Z reportażu "Gazety Wyborczej" wynika, że sympatycy PiS tęsknią za "Wiadomościami".

Od lat mieliśmy rytuał. Po pracy obiad, jakieś zajęcia, czy to w ogrodzie, szklarni, mąż w garażu, ja w domu, wiadomo. I główna część dnia - oglądanie "Wiadomości". Siadaliśmy przy herbacie, ciasto pokroiłam albo po kiełbasę dobrą się poszło do lodówki. Teraz to nawet herbaty nie ma po co robić. Patrzymy (na "19.30" - red) z daleka, chodząc po domu, ale człowiek się tylko denerwuje - mówiła nauczycielka z jednej z wsi na Podlasiu.

ZOBACZ: Absurdalna wpadka w "19.30" TVP. Nawet dziecko nie zrobiłoby takiego błędu

Pyta pani, czy TVP czegoś nie mówiła, coś pomijała? No właśnie nie, miałam poczucie, że tu właśnie jest prawda. Kto teraz powie cokolwiek o tym, co naprawdę stało się w tym Smoleńsku? [...] "Wiadomości" najlepiej przedstawiały, jak jest - opowiadała.

Szykują się kolejne zmiany w 19:30

Według informacji portalu Wirtualne Media, oglądalność "19.30" w pierwszym miesiącu nadawania serwisu, była mniejsza aż o 620 tys. w porównaniu do dawnych "Wiadomości".

ZOBACZ: Szykują się duże zmiany w TVP. Co dalej z "19.30"? Widzowie będą zaskoczeni

Wiadomo, że już w najbliższym czasie w "19.30" dojdzie do kolejnych zmian, tym razem organizacyjnych. Serwis ma nie mieć już tzw. wydań pobocznych, czyli wersji 10-minutowych: porannej, południowej i popołudniowej. Stacja emitować będzie tylko 30-minutowy program o godzinie 19.30.


Źródło: Goniec.pl/Gazeta Wyborcza/Wirtualne Media