Goniec.pl
samolot

Pixabay/Free-Photos

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

18 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Horror na lotnisku w Addis Abebie. Samolot polskich linii lotniczych najpierw zapalił się przy starcie, a później awaryjnie lądował w stolicy Etiopii. Pasażerowie przeżyli długie chwile grozy, a załoga nie informowała na bieżąco o problemach. Maszyną podróżowało prawie 200 osób.

Samolot linii Enter Air już przed startem z Mombasy w Kenii miał problemy techniczne. Pasażerowie zostali poinformowani, że muszą jak najszybciej opuścić pokład maszyny, z której wydobywał się dym. Lotem miało podróżować około 170 osób.

pozar dolny slask

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

CZYTAJ DALEJ

Po trzech godzinach przerwy turyści otrzymali informację, że mogą wrócić na pokład samolotu, jednak część z nich bała się lecieć naprawioną maszyną. Jak relacjonują turyści, miało dojść do sprzeczki między załogą samolotu.

Awaryjne lądowanie w Addis Abebie

W końcu samolot wystartował, lecz dwie godziny później pilot poinformował o stracie jednego z silników. Samolot musiał więc awaryjnie wylądować w etiopskiej Addis Abebie. Napięcie rosło z minuty na minutę, a pasażerowie usłyszeli, że mają się skulić, schylić głowę nisko i trzymać mocno przedniego siedzenia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Każda sekunda była wiecznością. Gdy usłyszałam, że mamy zapoznać się z procedurą takiego lądowania, modliłam się, aby nie wylądować na wodzie, nie spłonąć i nie złamać kręgosłupa - napisała jedna z podróżujących na Facebooku.

Jak relacjonuje kobieta, informacje przekazywane przez pilota były bardzo skąpe. Osoby przebywające na pokładzie do ostatniej chwili nie wiedziały, co się dokładnie dzieje. Na szczęście na lotnisku w stolicy Etiopii czekała już straż pożarna.

Polski konsul monitoruje sprawę

- Polski konsul działa, aby pasażerowie samolotu linii Enter Air, który z przyczyn technicznych wylądował w stolicy Etiopii Addis Adebie, dostali wizy i mogli czekać na drugi samolot w hotelu - napisał na twitterze wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych dodał także, że przylot nowego, sprawnego samolotu spodziewany jest wieczorem. Wszystkich pasażerów objęto opieką konsula, z którym są w stałym kontakcie.

Enter Air wydaje oświadczenie

Oświadczenie w sprawie wydali już przedstawiciele linii lotniczych Enter Air, które organizowały przelot. - Samolot B-737 800 ze 167 pasażerami z powodu błędnych wskazań w czasie lotu na jednym z silników musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii - poinformowali w oficjalnym komunikacie przesłanym mediom.

Aktualnie sprawdzane są przyczyny problemów technicznych, choć komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona. Na miejsce wysłany zostanie drugi samolot z Polski. Jak podają przedstawiciele Enter Air, incydent w Mombasie był osobnym przypadkiem. Jego przyczyną było pojawienie się dymu w bagażniku, który najprawdopodobniej pochodził z jednego z bagaży.


Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >