Goniec.pl
sejm poslowie

Piotr Molecki/East News

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

17 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Sejm przyjął dziś ustawę w sprawie rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Odrzucono poprawki opozycji zakładające zwiększenie wsparcia.

Za ustawą w sprawie rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym głosowało 445 posłów. Nikt ze zgromadzonych nie głosował przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

ulewa

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjął ustawę

Sejm odrzucił proponowane poprawki dotyczące podniesienia wysokości rekompensaty do 85 procent lub 100 procent. Posłowie nie zaaprobowali także poprawki, która rozszerza katalog uprawnionych do rekompensat o podmioty zajmujące się przewozem turystów na terenie objętym stanem wyjątkowym, w tym transportem rekreacyjnym.

Odrzucono również poprawkę , by rekompensaty przysługiwały podmiotom z branży kulturalnej i rozrywkowej, np. za odwołane imprezy kulturalne. Tak samo stało się w przypadku poprawki, by rekompensatę mogły dostać podmioty prowadzące detaliczną sprzedaż artykułów spożywczych i pamiątek z terenu objętego stanem wyjątkowym.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Co wnosi nowa ustawa?

Według założeń ustawy, o rekompensaty mogliby ubiegać się przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branży gastronomicznej oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych. Przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie nie mogą oferować gościom więcej niż pięciu pokoi mieszkalnych.

Rekompensatę ustalono za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 procent średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 roku. Gdyby stan wyjątkowy został skrócony lub wydłużony, rekompensata będzie do tego proporcjonalna.

Rekompensatę z budżetu państwa będą mogli uzyskać przedsiębiorcy działający na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w rozporządzeniu prezydenta wprowadzającym stan wyjątkowy w przygranicznym pasie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

Aby dostać rekompensatę, uprawniony podmiot musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do wojewody. Niezbędne będą dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie ze wskazanego okresu.

Decyzję w sprawie rekompensaty wojewoda ma wydawać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Jeśli jej kwota przekroczy 65 tysięcy złotych, wojewoda obligatoryjnie przeprowadzi kontrolę. Przychody z tytułu rekompensaty nie są opodatkowane.

Jednocześnie wnioskodawca może się ubiegać o odszkodowanie od Skarbu Państwa jako wyrównanie straty majątkowej z działalności ograniczonej wprowadzeniem stanu wyjątkowego i z tytułu utraconych korzyści, które wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby nie było ograniczeń. Jeśli wnioskodawcy zostanie wypłacona rekompensata, nie będzie przysługiwać mu roszczenie o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >
Kaja Godek

Wiadomości

Sejm zajmie się projektem autorstwa Kai Godek. Na Wiejskiej liczne manifestacje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

Czytaj więcej >