Goniec.pl > Polska > Zacznie się już w piątek. Wielkie ułatwienie dla milionów Polaków
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.07.2023 19:38

Zacznie się już w piątek. Wielkie ułatwienie dla milionów Polaków

dowód osobisty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od piątku (14 lipca) w życie wchodzą ogromne zmiany. Zapomnij o noszeniu w kieszeni dowodu osobistego, wystarczy, że będziesz mieć ze sobą telefon. Rewolucja dotyczy wagi aplikacji mObywatel.

Już jutro wielkie zmiany w prawie, prawdziwa rewolucja

Dowody osobiste odejdą do lamusa? Już jutro (tj. piątek 14 lipca 2023 r.) w życie wchodzi wielka rewolucja dotycząca dokumentów. Podpis złożony przez Andrzeja Dudę zyskuje na mocy.

Nowe przepisy były przez niektórych długo wyczekiwane. Nie trzeba będzie już mieć ze sobą dowodu osobistego w kieszeni. Plastik zostanie domu, a mimo wszystko będziesz mógł załatwić urzędowe sprawy.

W tych sklepach zrobisz zakupy najtaniej. Lider nie oddaje palmy pierwszeństwa

W życie wejdą ważne przepisy, wielu na to czekało

Dokumenty z aplikacji mObywatel będą tak samo ważne, jak dokumenty w formie fizycznej. To pokłosie majowej decyzji Sejmu oraz poparcia jej przez prezydenta Andrzeja Dudy. Warto jednak pamiętać, że tradycyjna forma dokumentów nie traci ważności.

Przepisy mają ułatwić nie tylko posługiwanie się dowodem osobistym, czy prawem jazdy. Ustawodawcy mają nadzieję, że mObywatel pomoże także w usprawnieniu poświadczania przez osoby z niepełnosprawnościami ich praw do zniżek. To jednak nie wszystko.

mObywatel to nie tylko dowód osobisty

Czeka nas technologiczna rewolucja? Zrównanie dokumentów fizycznych z tymi dodanymi do mObywatel to zapowiedź toru, którym będziemy pędzić w najbliższych latach.

Pomysłodawcy poszerzenia kompetencji cyfrowych dokumentów wskazują, że do rządowej aplikacji dodać można nawet legitymację służbową nauczyciela, czy dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodów medycznych.

Temat wielkich piątkowych zmian w prawie powrócił na tapetę po słowach Janusza Cieszyńskiego. Minister cyfryzacji odpowiedział na słowa oburzonego Sławomira Dudka, który skarżył się na strażników w Sejmie. Ekonomista okazywał dowód osobisty w mObywatel, ale mimo to miał nie zostać wpuszczony do budynku na podstawie cyfrowego dokumentu.

Źródło: money.pl

Tagi: Sejm