Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Za kryształy z PRL można dostać horrendalną kwotę. Koniecznie przeszukaj piwnicę
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.05.2024 19:33

Za kryształy z PRL można dostać horrendalną kwotę. Koniecznie przeszukaj piwnicę

kryształy
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kryształy były obowiązkowym elementem wystroju każdego salonu w czasach PRL. Z początku uwielbiane, po kilku dekadach popadły w modową niełaskę. Jak się okazuje, teraz znowu cieszą się sporym zainteresowaniem. W związku z nowymi trendami ceny kryształów i szkła z lat 70. osiągają astronomiczne ceny. Lepiej sprawdzić, czy wciąż mamy jakieś z nich w domu.

Kryształy z PRL wracają do mody

Młodsze pokolenia z pewnością nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą popularnością cieszyły się niegdyś kryształowe przedmioty. Przez kilka dekad PRL stanowiły one obowiązkowy wystrój każdego domu i symbol luksusu. Kolorowe szkło, kryształowe przedmioty i wazony – o nich marzyła każda gospodyni. W końcu jednak zostały zapomniane, a nawet uznane za tandetne.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Symbol PRL wraca do łask

Po kilkudziesięciu latach kryształy nagle popadły w niełaskę. W związku ze napływającą z zachodu modą Polacy stopniowo zaczęli pozbywać się swoich kryształowych skarbów. Przez lata przedmioty tego rodzaju świadczyły nawet o staroświeckim guście. Mimo to do dzisiaj można je zobaczyć w wielu polskich domach. Ich posiadacze mają teraz spore powody do zadowolenia – nie tylko znowu są "na czasie", a także mogą sporo zarobić na swoich kryształowych przedmiotach.

ZOBACZ TAKŻE: IMGW alarmuje. Nadciągają burze i ulewy, ostrzeżenia w niemal całej Polsce

Kryształy warte krocie – nawet 20 tys. zł za zestaw

Kryształy z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej właśnie przeżywają swoją drugą młodość. Powracająca moda na kryształowe dodatki wzbudziła niemałe zainteresowanie tego typu przedmiotami na platformach z aukcjami internetowymi typu OLX i Allegro. Okazuje się, że mogą być dzisiaj warte krocie. Wyjątkowo cenne są kryształowe wazony, patery, papierośnice, a także kieliszki i talerze. Zestaw złożony z półmisków, cukiernicy i wazonu został wyceniony na OLX na aż 15 tys. zł. Niedawno Super Express, donosił, że w internecie pojawiały się aukcję za nawet 20 tys. zł.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️