Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wypłaty rekompensat zapowiedziane. Jest już lista uprawnionych
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 15.10.2021 17:59

Wypłaty rekompensat zapowiedziane. Jest już lista uprawnionych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Arkadiusz Ziolek / EAST NEWS

Jest konkretna zapowiedź z resortu. Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio potwierdził, że trwają prace nad projektem ustawy wdrażającej rekompensaty dla odbiorców energii. Oprócz samej zapowiedzi ustawy wprowadzającej rekompensaty Dziadzio wskazał także, kto mógłby na takie wsparcie liczyć.

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra projekt wprowadzający rekompensaty powinniśmy poznać na dniach. Jak stwierdził polityk, to w gestii resortu leży, by zadbać o finansowe zabezpieczenie najuboższych odbiorców energii.

To właśnie do tej grupy kierowany jest program Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wiceminister oświadczył, że prace znajdują się teraz na etapie konsultacji wewnętrznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rekompensaty za prąd

Przepisy, które mają chronić szczególnie wrażliwych na wzrost cen energii odbiorców, obejmą szeroką grupę, do której zaliczają się miliony naszych rodaków. Już wiadomo, kto będzie mógł liczyć na rekompensatę z ministerstwa.

Wśród uprawnionych znajdują się osoby pobierające zasiłek stały lub okresowy, osoby otrzymujące dodatek mieszkaniowy, posiadaczy Karty Dużej Rodziny w pierwszym progu podatkowym. Rekompensaty mają popłynąć również do emerytów z emeryturą poniżej minimalnej oraz emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższemu.

Na przelew mogą liczyć również osoby z najniższymi dochodami według Banku Światowego. Dla Polski to 890 zł dochodu na głowę od osoby w gospodarstwach domowych wieloosobowych oraz 1250 zł na głowę w gospodarstwie jednoosobowym.

Znana jest już data wejścia w życie nowych przepisów. Mowa bowiem o 1 stycznia 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Biznes Alert