Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Na to trzeba uważać, każdy powinien o tym wiedzieć
Korzystanie z bankomatów to codzienność dla milionów Polaków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że tak pospolita czynność może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet doprowadzić, że nasze konto zostanie “wyczyszczone”. Jak tego uniknąć? Sprawdźcie.
Korzystanie z bankomatu może być niebezpieczne
Wraz z rozwojem technologii bankowość internetowa stała się codziennością dla milionów Polaków. Wiele osób dokonując różnorodnych płatności posługuje się teraz kartą lub telefonem, a pieniądze w formie fizycznej powoli odchodzą do przysłowiowego lamusa. Bywają jednak sytuacje, kiedy trzeba zapłacić gotówką, a wówczas nie pozostaje nam nic innego, niż udanie się do bankomatu. Warto jednak wiedzieć, że to z pozoru niewinne urządzenie może okazać się pułapką zastawioną przez oszustów, którzy chcą pozbawić nas ciężko zarobionych pieniędzy.
ZOBACZ: Sprzedajesz rzeczy w internecie? Wiemy, kiedy skarbówka może się tobą zainteresować
Mało kto wie, które urządzenie pobiera najwięcej prądu. To nie lodówka ani pralka, wielkie zaskoczenie Kluczowe zmiany w zasiłku pogrzebowym, Polacy czekali na nie od lat. Padła konkretna dataMożemy paść ofiarą oszustów nawet podczas korzystania z bankomatu
Oszuści znajdują coraz to nowsze metody na to, żeby ograbić z pieniędzy niczego nie spodziewających się Polaków. Mnóstwo osób uważa, że ofiarą takiego przekrętu można zostać przede wszystkim w sieci. Nie ma się czemu dziwić, bowiem kampanie przeciwko cyberprzestępcom należą do tych “najgłośniejszych”, a na każdym kroku najróżniejsze instytucje bombardują nas komunikatami przestrzegającymi przed chociażby klikaniem w podejrzane linki. Tymczasem oszukanym można zostać również podczas tak pospolitej czynności jak wypłata gotówki w bankomacie. W tym przypadki metody złodziei są bardzo zmyślne. Na co należy uważać?
ZOBACZ: Ważna wiadomość dla klientów Biedronki. Chodzi o kartę Moja Biedronka
Zwróć uwagę na te rzeczy wypłacając pieniądze z bankomatu
Metod oszustw “przez bankomat” jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych należy z pewnością tzw. skimming. Polega on na nielegalnym kopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Dane te pozwolą później złodziejom na stworzenie duplikatu karty, która służy do wypłacenia gotówki z konta ofiary. Jak to robią? Otóż montują specjalną nakładkę w miejscu otworu, gdzie wkłada się kartę do bankomatu. Taka nakładka może znaleźć się również na klawiaturze, by pozwolić przestępcom na poznanie naszego kodu PIN.
Kolejna bardzo przebiegła metoda wymaga jedynie kawałka papieru, który po umieszczeniu w slocie na kartę uniemożliwia wyciągnięcie jej po dokonaniu transakcji. Na maszynie oszuści często naklejają fałszywe informacje kontaktowe do "serwisu technicznego". W efekcie ofiara, próbując rozwiązać problem, dzwoni na podany numer, gdzie rozmawia z przestępcą podszywającym się pod serwisanta. W rozmowie oszust prosi o podanie danych osobowych oraz PIN-u, rzekomo niezbędnych do odzyskania karty. Po zdobyciu tych informacji wypłaca środki z konta ofiary.
By uniknąć sytuacji, w której staniemy się ofiarą oszustwa, warto zwracać uwagę na wygląd bankomatu. Jeśli slot na kartę wydaje się zablokowany lub wygląda podejrzanie, lepiej zrezygnować z użycia urządzenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku klawiatury. Kiedy ta jest "grubsza" niż zwykle, to powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Przy bankomacie może być też zamontowany daszek, który ma za zadanie ukrywać kamerę złodziei, rejestrującą numer PIN i dane na karcie. Należy również unikać korzystania z bankomatów w odosobnionych miejscach, zwłaszcza późnym wieczorem. Bankomaty umieszczone w miejscach monitorowanych lub znajdujące się bezpośrednio przy oddziałach banków są zazwyczaj bezpieczniejsze.
Istnieje kilka kluczowych zasad, które pozwolą nam uchronić się przed oszustwem. Przede wszystkim (jeśli istnieje taka możliwość) należy korzystać ze zbliżeniowego wypłacania pieniędzy, dzięki której karta nie będzie nam potrzebna. Jeszcze większą ochronę zapewni zbliżeniowe wypłacanie pieniędzy telefonem lub użyciem kodu BLIK. Powinniśmy też zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła. Jeśli ktoś stoi zbyt blisko, może być oszustem, który czyha na poznanie naszego PIN-u. Lokalizacja bankomatu, z którego korzystamy, również ma znaczenie. Najlepiej wybierać urządzenia w chętnie uczęszczanych miejscach publicznych, dobrze oświetlonych. Z kolei tuż po transakcji warto odpowiednio zabezpieczyć kartę oraz gotówkę, a później sprawdzić stan konta, by upewnić się, że wszystko poszło pomyślnie. Warto wiedzieć, że złodzieje mogą reagować szybko, aby wykorzystać moment i szansę, ale mogą też uśpić naszą czujność i przystąpić do kradzieży nawet kilka dni później.