Tyle pieniędzy musisz mieć przy sobie na wypadek wojny. Polacy nie mają pojęcia, ten szczegół zaskoczy wielu

Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska z zaangażowaniem działa w sieci, gdzie dzieli się z internautami swoją wiedzą. Od pewnego czasu instruuje ich, co powinni umieścić w plecaku ewakuacyjnym, który mógłby im się przydać w razie koniecznej natychmiastowej ucieczki z miejsca zamieszkania. Tym razem policjantka pod lupę wzięła pieniądze. Na co dokładnie zwróciła uwagę?
Policjantka w sieci edukuje społeczność
Internet oraz media społecznościowe zapewniają ich użytkownikom nie tylko rozrywkę, ale także edukację. To właśnie stamtąd część osób czerpie wiedzę, którą następnie niejednokrotnie wprowadza w życie. Pomaga im w tym m.in. mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która prężnie działa na Instagramie i prowadzi profil “Z pamiętnika policjantki”.
Na swoim kanale systematycznie publikuje materiały związane ze swoją pracą, jednocześnie starając się edukować ludzi w wielu kwestiach. Od pewnego czasu zamieszcza nagrania, w których pokazuje, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie jego zawartości.
Plecak ewakuacyjny - co należy do niego spakować?
Policjantka na swoim profilu zamieściła już kilka nagrań, w których tłumaczyła swoim obserwatorom, co powinni spakować do plecaka ewakuacyjnego na wypadek kryzysowej sytuacji i natychmiastowej ucieczki - może to być np. wojna, ale także pożar czy zalanie domu. Posiadając te wszystkie dokumenty w jednym miejscu, znacznie ułatwić można sobie ucieczkę, bez zbędnej straty czasu.
ZOBACZ TAKŻE: Polska aktorka urodziła. Nadała dziecku wyjątkowo oryginalne imię, nikt się nie spodziewał
Co zatem powinno się znaleźć w takim plecaku ewakuacyjnym? Jak podkreśla mł. insp. Małgorzata Sokołowska, warto, by spakować do niego dokumenty, które używamy na co dzień, np. dowód osobisty lub prawo jazdy. Ponadto należy mieć w nim przygotowane paszporty - nie tylko dla członków rodziny, ale także posiadanych zwierząt.
Policjantka podkreśliła, że w plecaku ewakuacyjnym powinna znaleźć się również karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić bezpłatnie na terenie całego kraju, dowolnym oddziale NFZ.
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska zwróciła również uwagę na wszelakie dokumenty medyczne, mówiące o np. chorobach przewlekłych lub jakichkolwiek innych problemach zdrowotnych. Warto wówczas spakować komplet aktualnych badań, informację o diagnozie lub ewentualnym orzeczeniu. Dodatkowo warto mieć również tam książeczkę zdrowia, w której zawarto informacje dotyczące m.in. szczepień.
Policjantka podkreśliła również, że do plecaka ewakuacyjnego należy spakować także wszelkie akty notarialne, akty własności posiadanych dóbr, czy to związanych z nieruchomościami, czy też ze sprzętami, tj. samochód.
Dodatkowo należy spakować do niego wszelkiego rodzaju dokumenty oraz świadectwa, udowadniające zdobyte kwalifikacje oraz umiejętności, oraz każde inne, istotne dla nas.
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska przypomniała również internautom, że w plecaku ewakuacjom powinna znaleźć się także apteczka. Co powinna zawierać? Jej zdaniem zapakować do niej należy lekarstwa stałe, które stosowane są na co dzień, ale także wszelkie leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, a także środki odkażające, plastry oraz bandaże.
Pieniądze w plecaku ewakuacyjnym - o czym warto pamiętać?
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska przypomniała również, że w plecaku ewakuacyjnym warto umieścić również pieniądze, lecz jak podkreśliła, najlepiej, by były to kwoty o mniejszych nominałach. Zamiast banknotu o wartości 200 czy 500 złotych, warto postawić na drobniejsze banknoty, np. 20 zł.
Ponadto podkreśliła, że najlepiej nie ograniczać się wyłącznie do złotówek, ale również spakować gotówkę, która używana jest w innych krajach. Mowa tu o euro oraz dolarach. Policjantka wyjaśniła również internautom, że wszystkich pieniędzy nie powinno trzymać się w jednym miejscu, lecz poszczególne kwoty rozmieścić w różnych miejscach w plecaku ewakuacyjnym.





































