NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wydało się, co czeka Polaków w Wigilię. Wielu jest oburzonych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.10.2023 18:52

Wydało się, co czeka Polaków w Wigilię. Wielu jest oburzonych

śnieg choinka
Pixabay.com/OleksandrPidvalnyi

Ostatnia niedziela handlowa w 2023 r. wywołuje ogromne emocje. Wszystko przez datę, kiedy sklepy mają być otwarte, mimo iż w ostatni dzień tygodnia obowiązuje zakaz handlu. Zgodnie z kalendarzem bowiem… ostatnia tegoroczna niedziela handlowa przypadnie w Wigilię, czyli 24 grudnia.

Oto co czeka Polaków w Wigilię, większość jest oburzona

Oburzenie faktem, iż na 24 grudnia zaplanowano niedzielę handlową, jest ogromne. W sieci co jakiś czas wraca temat tego, iż w Wigilię spora część Polaków będzie musiała iść do pracy.

Po zmianie przepisów i wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wiele osób liczyło, że Wigilia 2023 będzie świętem, gdzie rodziny spędzą czas w domu. Ustawodawcy postanowili jednak inaczej.

Śmiertelny wypadek na A1. Rodzina chce zmiany kwalifikacji czynu

Na 24 grudnia zaplanowano niedzielę handlową

W całym roku przewidziano jedynie siedem niedziel handlowych. W 2023 r. są to: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia oraz wywołujący kontrowersje 24 grudnia.

Chociaż standardem jest, iż w Wigilię sklepy są otwarte w krótszych niż zazwyczaj godzinach, to oburza fakt, że ktoś specjalnie wybrał 24 grudnia na niedzielę handlową. Ustawodawcy wskazywali bowiem, że przepisy te wprowadzane są po to, by Polacy zyskali czas do odpoczynku i czasu dla rodziny. Oliwy do ognia dodały słowa ministra rozwoju Waldemara Budy.

Polityk oświadczył, iż w 2023 r. Wigilia nie będzie dniem pracującym. Co oznacza, iż zmniejszy się ogólna ilość niedziel handlowych. To z kolei wywołuje ogromne niezadowolenia z racji, iż znika dzień na zakupy tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Internauci podzieleni, a temat niedzieli handlowej w Wigilię wywołuje burzliwe dyskusje

Zapowiedź Waldemara Budy dotycząca niedzieli niehandlowej w Wigilię 2023 wydaje się jednak obietnicą bez pokrycia. Taki wniosek można wyciągnąć z faktu, iż jest październik, a nikt jeszcze nie zmienił tego, iż w 24 grudnia to niedziela handlowa. Lider ruchu Akcja restart opublikował kalendarz niedziel handlowych w 2023 r. i dyskusja na temat 24 grudnia rozgorzała na nowo.

- Trzeba było być absolutnym zerem, aby zatwierdzić niedzielę handlową w Wigilię - czytamy we wpisie Patryka Spalińskiego. - Wigilia i okres Triduum Paschalnego powinny być dniami wolnymi od pracy - wtóruje mu jeden z internautów. 

- "Potrzeba" pójścia do sklepu w Wigilię to sztuczny problem, który ludzie sami na siebie sprowadzają. Mogliby spędzić ten czas faktycznie z rodziną, a nie na nerwowych przygotowaniach i bieleniu wanny dla gości - stwierdził ktoś inny.

Niemniej nie brakuje osób, które wskazują, iż wprowadzenie niedziel niehandlowych było błędem i utrudnia codzienne życie Polaków w całym kraju. - Ale w tym kraju Wigilia nie jest świętem. To normalne, że niedzielę handlową robi się przed dłuższą przerwą od otwartych sklepów - czytamy w odpowiedzi na wpis dotyczący niedzieli handlowej przewidzianej na 24 grudnia. - Wszystkie niedziele powinny być handlowe z wyłączeniem tych, które wypadają w święta - stwierdziła kolejna osoba.

Źródło: o2.pl

Tagi: Wigilia sklepy