Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybuch w KGP. Dał prezent gen. Szymczykowi. Został zawieszony
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 20.12.2022 13:05

Wybuch w KGP. Dał prezent gen. Szymczykowi. Został zawieszony

pilne goniec
goniec.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że zastępca szefa Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. D. Bondar, który był odpowiedzialny za przekazanie gen. Jarosławowi Szymczykowi feralnego prezentu, został zawieszony. W Ukrainie wszczęto postępowanie karne w sprawie wręczenia podarku, który spowodował eksplozję w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

Wybuch w KGP. Eksplodował podarek od Ukraińców

W czwartek 15 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazali, że do wybuchu doszło w środę 14 lutego w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem Komendanta Głównego Policji. Eksplodować miał jeden z prezentów, który komendant dostał podczas wizyty w Ukrainie. Komendant Gen. insp. Jarosław Szymczyk trafił do szpitala.

W wyniku eksplozji zostały za to uszkodzone pomieszczenia na trzech kondygnacjach. MSWiA przekazało, że wybuchł prezent, który komendant otrzymał podczas ostatniej wizyty w Ukrainie od jednego z szefów tamtejszych służb. Gen. Szymczykowi zostały przekazane dwa granatniki przeciwpancerne (prawdopodobnie RGW-90), które, jak przekonywali Ukraińcy, miały być zużyte.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Marcin Saduś, poinformował w czwartek (15.12) o wszczęciu śledztwa w sprawie zdarzenia. Dodał, że postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowaniu gwałtownego wyzwolenia energii, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Wczoraj (19.12) w TVP Info gen. Szymczyk odniósł się do sprawy. Powiedział, że nie zamierza składać wniosku o dymisję, choć zawsze podporządkuje się decyzjom premiera i szefa MSWiA. Podziękował też ministrowi Mariuszowi Kamińskiego za wsparcie.

Odpowiedzialny za wręczenie prezentu został zawieszony

Wczoraj przedstawiciele Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych skomentowali wybuch w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. - Wyłącznie z dobrych intencji i głębokiej wdzięczności Jarosław Szymczyk otrzymał symboliczny prezent, który jest związany z oporem narodu ukraińskiego wobec rosyjskiego agresora. Jesteśmy przekonani, że nie było i nie mogło być żadnego zamiaru skrzywdzenia Komendanta Głównego Polskiej Policji. (...) Mamy nadzieję, że wydarzenie to nie wpłynie negatywnie na wysoki poziom współpracy organów ścigania Ukrainy i Polski, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej zacieśni naszą współpracę - przekazano.

- Otrzymałem informację, że odpowiedzialny za przekazanie prezentu komendantowi polskie policji gen. J. Szymczykowi zastępca szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. D. Bondar został zawieszony. W tej sprawie wszczęto również na Ukrainie postępowanie karne - poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: policja