Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybrał się na grzyby, takiego widoku się nie spodziewał. Od razu chwycił za telefon
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.05.2023 21:05

Wybrał się na grzyby, takiego widoku się nie spodziewał. Od razu chwycił za telefon

Grzyb
Pixabay/ivabalk

Powoli rozpoczyna się sezon grzybowy, a pasjonaci ich zbierania dzielą się w sieci swoimi sukcesami. Jednak niektórzy z nich, zamiast odkrywać grzyby, natrafiają na zupełnie inne ciekawe znaleziska. Ostatnio jeden z entuzjastów grzybobrania podzielił się zdjęciem z wyprawy do lasu, na którym uwiecznił potężnego gada.

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie

W Polsce sezon na grzyby przypada zazwyczaj na jesień. To właśnie wtedy warunki atmosferyczne sprzyjają wzrostowi grzybów, a lasy stają się prawdziwym rajem dla miłośników grzybobrania. Warto jednak pamiętać, że dokładny czas trwania sezonu może różnić się w zależności od regionu, warunków pogodowych i konkretnego roku.

W polskich lasach zaczynają się już pojawiać pierwsze borowiki i koźlaki, zachęcając entuzjastów grzybobrania do poszukiwań. Jednak o tej porze roku nie tylko grzyby przyciągają uwagę w lesie…

Jeden ze zbieraczy miał okazję przekonać się o tym osobiście w miniony weekend (20-21 maja), gdy wyruszył do lasu z koszykiem. Zaskakującym znaleziskiem, na które natrafił, postanowił podzielić się w sieci w jednej z grup dedykowanych fanom grzybobrania.

Zaskakujące zakończenie "Wiadomości" TVP. Michał Adamczyk w ostatniej chwili wydał oświadczenie

Grzybiarz natknął się na zaskrońca

Mimo że większość osób zareagowałaby na podobne znalezisko podczas poszukiwania grzybów z przerażeniem, pan Łukasz postanowił podpisać swoje zdjęcie żartobliwie: "Dzisiejsze zbiory w lubelskim". Na udostępnionej przez internautę fotografii można dostrzec czarnego węża wijącego się pośród suchych liści.

Mimo że eksperci znający się na zwierzętach uspokajają pod postem, że to jedynie nieszkodliwy, choć nieco "wypasiony" zaskroniec, pod wpisem znalazło się wiele niespokojnych komentarzy. Okazuje się jednak, że oprócz powszechnego lęku przed tym, zdjęcie grubego zaskrońca wywołało u niektórych osób również pozytywne wspomnienia. - Miałam zaskrońca na działce i nie miałam myszy... Chodziliśmy na palcach, żeby go nie spłoszyć, niestety gdzieś wybył - wspominała jedna z grupowiczek.

Co robić w przypadku ukąszenia przez węża?

Wszystkie zaskrońce w Polsce są pod ochroną i ich zabijanie, łapanie lub trzymanie w niewoli jest zabronione. Warto pamiętać, że choć te węże są niejadowite, ich ukąszenie dla człowieka zwykle nie stanowi większego zagrożenia, chociaż może powodować obrzęk i ból. W przypadku spotkania z zaskrońcem w naturalnym środowisku, zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości i nieingerowanie w jego działania.

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez jakiegokolwiek węża, tym bardziej, jeśli nie jesteśmy pewni czy jest to jadowity gatunek? Należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, aby uzyskać fachową pomoc medyczną. Ważne jest zachowanie spokoju i unikanie paniki, ponieważ przyspiesza to rozprzestrzenianie się toksyny w organizmie. Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się toksyny. Należy unikać nadmiernego poruszania się, które może przyspieszyć krążenie krwi i rozprowadzanie toksyny po organizmie. Co więcej, jeśli ukąszenie wystąpiło na dłoni lub ramieniu, najlepiej jest zdjąć pierścionki, bransoletki lub inne przedmioty, które mogą powodować ucisk. Co ważne, należy unikać samodzielnych prób wyciskania jadu z rany i nie stosować żadnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić skórę.

Źródło: Grzyby Moja Pasja/Facebook