Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zaskakujące, co ksiądz powiedział jej przed chrztem. Dziwna sytuacja
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.05.2023 18:46

Zaskakujące, co ksiądz powiedział jej przed chrztem. Dziwna sytuacja

Chrzest
keskieve/pixabay

Mimo że przepisy kanoniczne jasno określają, kto może pełnić rolę rodzica chrzestnego, niektórzy doświadczają odmowy ze strony księdza. Często jako powody podnoszone są brak sakramentu małżeństwa lub zaniedbywanie obowiązku kolędowego. Czy są to naprawdę uzasadnione zarzuty?

Za pierwszym razem wszystko się udało

Agata, matka dwójki dzieci, opowiedziała dziennikarzom Wirtualnej Polski, że nie mogła zostać matką chrzestną z powodu swojego nieformalnego związku. Pół roku wcześniej ksiądz nie miał jednak żadnych zastrzeżeń. Kobieta urodziła syna przed planowanym ślubem, jednak los sprawił, że tydzień przed uroczystością rozstała się z partnerem. Po trzech latach poznała innego mężczyznę, z którym doczekała się córki.

- Brat poprosił mnie, żebym została matką chrzestną jego syna. Wybrałam się do parafii, w której przyjęłam pierwszą komunię świętą i bierzmowanie. Ksiądz zapytał czy poza synem mam inne dzieci. Odpowiedziałam, że mam jeszcze córkę, ale wyprowadziliśmy się na wieś, stąd brak informacji w kartotece - relacjonowała.

Po spojrzeniu w swoje zapiski, ksiądz zauważył, że rodzina regularnie dostarcza prezenty dla dzieci z uboższych rodzin oraz okazjonalnie dokonuje dodatkowych wpłat na rzecz kościoła. Bez żadnych trudności wypisał zaświadczenie, zezwalając Agacie na pełnienie roli matki chrzestnej….

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Dlaczego kobieta nie mogła po raz drugi zostać matką chrzestną?

Pół roku później, gdy Agata ponownie chciała zostać chrzestną, sytuacja diametralnie się zmieniła. Udała się do tego samego kościoła i spotkała się z tym samym proboszczem. Już na samym początku duchowny powiedział, że nie może wydać takiego zaświadczenia, ponieważ musi zgłosić się do parafii, w której obecnie mieszka.

Kobieta postąpiła zgodnie z jego zaleceniem i udała się do innego kościoła, gdzie zetknęła się z innym księdzem. Ten od razu ją zapytał czy jest po ślubie. Agata odpowiedziała, że nie. Duchowny bez ogródek oznajmił, że w takiej sytuacji nie może jej wydać zaświadczenia.

Takich ludzi jak my się wyklucza. Chrzestną została siostra cioteczna, z którą praktycznie kontakt jest znikomy i do kościoła nie chodzi, ale to już w niczym księdzu nie przeszkadzało - mówiła obrzucona.

Dlaczego niektórym osobom odmawia się bycia rodzicem chrzestnym?

Formalnie osoba pełniąca rolę rodzica chrzestnego powinna spełniać pewne wymagania, takie jak ukończenie 16 lat, przyjęcie sakramentów chrztu i bierzmowania czy bycie wolnym od kar kanonicznych. Nie może też być matką lub ojcem dziecka przyjmującego chrzest. Jednakże, pomimo spełnienia tych warunków, niektóre osoby spotykają się z odmową ze strony księży.

Jezuita o. Jacek Siepsiak wyjaśnił te powody dziennikarzom WP. Tłumaczył, że rola rodzica chrzestnego wiąże się z dawaniem nadziei na aktywny udział w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje proboszcz, który ocenia zgodność kandydata z tym wymogiem na podstawie własnego sumienia. W rezultacie, mimo że formalne warunki są spełnione, księża mogą odmówić pewnym osobom pełnienia roli rodzica chrzestnego, jeśli nie są przekonani, że będą one angażować się w wychowanie dziecka w duchu chrześcijańskim.

Źródło: WP