Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Wybory w Niemczech. Padł rekord, zaskakujące wyniki exit poll
Michał Pokorski
Michał Pokorski 23.02.2025 20:15

Wybory w Niemczech. Padł rekord, zaskakujące wyniki exit poll

Bundestag
fot. @mat_hias/ Pixaby

Pod koniec grudnia 2024 roku Niemcy ogłosili rozwiązanie Bundestagu. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Głosowanie odbyło się dzisiaj, a pierwsze wyniki już są znane. Został ustanowiony wielki rekord.

W europejskiej i światowej polityce wrze. Kluczowe rozstrzygnięcia na międzynarodowej arenie

W ostatnich dwunastu miesiącach scena polityczna w Europie i na świecie była pełna ważnych wydarzeń oraz rozstrzygnięć, które miały wpływ na kształt przyszłości wielu państw. Między innymi pod koniec czerwca 2024 roku odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, które były konsekwencją zwycięstwa partii Marine Le Pen, Zjednoczenia Narodowego, w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To właśnie to zwycięstwo zmusiło prezydenta Emmanuela Macrona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu parlamentu i ogłoszeniu nowych wyborów na 30 czerwca i 7 lipca. W wyniku tego Zjednoczenie Narodowe wygrało pierwszą turę, natomiast drugą wygrał Nowy Front Ludowy. W sumie wybrano 577 parlamentarzystów na XVII kadencję Zgromadzenia Piątej Republiki, co oznaczało początek nowego rozdziału w polityce francuskiej.

ZOBACZ: Andrzej Duda ujawnił, co powiedział mu Trump ws. Ukrainy. “Nie ma innego wyjścia”

Równocześnie na arenie międzynarodowej nie brakowało również innych istotnych wydarzeń politycznych. W Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory prezydenckie, które wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Donald Trump, były prezydent, ponownie wygrał wybory, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, wiceprezydent Kamalę Harris. 

Jego kampania skoncentrowała się na kwestiach gospodarczych, polityce imigracyjnej i reformach podatkowych. Trump obiecywał obniżenie podatków dla najbogatszych, zaostrzenie polityki celnej oraz bardziej restrykcyjne podejście do nieudokumentowanych imigrantów. Mimo wcześniejszych kontrowersji i problemów prawnych, jego przekaz trafił do wyborców zaniepokojonych rosnącą inflacją i kryzysem migracyjnym, co pozwoliło mu zdobyć poparcie dużej części społeczeństwa.

Andrzej Duda ujawnił, co powiedział mu Trump ws. Ukrainy. "Nie ma innego wyjścia"

Polityczne trzęsienie ziemi w Niemczech. Konieczne przedterminowe wybory

W minionych miesiącach na politycznej mapie Europy miało miejsce kolejne niezwykle istotne wydarzenie – decyzja prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o rozwiązaniu rządu i Izby Niższej Parlamentu. Pod koniec grudnia 2024 roku, po licznych napięciach i sporach wewnątrz niemieckiego rządu, prezydent podjął decyzję o rozpoczynającym się procesie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które zaplanowano na 23 lutego 2025 roku.

Bundestag
siedziba niemieckiego rządu - Bundestag, fot. mat_hias/ Pixaby

Rozwiązanie parlamentu było efektem rozpadu koalicji rządowej, która składała się z trzech głównych partii: SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec), FDP (Wolnej Partii Demokratycznej) oraz Zielonych. Koalicja ta, która tworzyła rząd pod przewodnictwem Olafa Scholza, istniała od 2021 roku, ale jej spójność zaczęła się kruszyć w wyniku rosnących napięć między partiami, szczególnie w kwestiach budżetowych. Punktem kulminacyjnym konfliktu stało się wyjście z rządu ministra finansów z FDP, Christiana Lindnera, którego decyzja o rezygnacji z pracy w rządzie spowodowała nie tylko kryzys polityczny, ale również rozpad tej wielkiej koalicji.

ZOBACZ TEŻ: Biedronka oszalała. Masło, mleko i cukier za darmo, trzeba się spieszyć

Znamy wstępne wyniki wyborów w Niemczech. Padł rekord

Dzisiaj w Niemczech odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, w których obywatele kraju wybrali nowy skład Bundestagu. Głosowanie rozpoczęło się już od rana, a lokale zamknęły się o godzinie 18:00.

 Wyniki z lokali wyborczych wskazują na wyraźne rozstrzygnięcia i rekordową frekwencję. Zgodnie z danymi z sondażu exit poll przeprowadzonego na zlecenie publicznej telewizji ARD, zagłosowało około 84% uprawnionych do oddania głosu. Zwycięzcą wyborów zostali chadecy (CDU/CSU), którzy uzyskali 29,5% głosów. Dzięki temu chadecy pozostają na czołowej pozycji w niemieckiej polityce, co daje im silną pozycję do utworzenia rządu.

Drugą pozycję zajęła prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), która zdobyła 19,5% głosów. To wynik, który umacnia ich rolę jako głównych przeciwników rządów głównych partii, a także największy wynik w historii ugrupowania.

Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel

Na trzecim miejscu znalazła się niemiecka partia socjaldemokratyczna (SPD), uzyskując 16% poparcia. Kolejne miejsca przypadły Zielonym, którzy zdobyli 13,5% głosów, a także Die Linke, które uzyskało 8,5%.

Zgodnie z wynikami sondaży, poza Bundestagiem znajdą się FDP, które zdobyło 4,9% głosów, oraz skrajnie lewicowa i prorosyjska BSW, która uzyskała 4,7%. Ostateczny podział mandatów poznamy w najbliższych dniach.