Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > To oni mogą zastąpić papieża Franciszka. Lista nie jest długa
Jakub Sukiennik
Jakub Sukiennik 21.04.2025 13:40

To oni mogą zastąpić papieża Franciszka. Lista nie jest długa

papież
Fot. Rex Features/East News

Po śmierci papieża Kościół katolicki wchodzi w tzw. „sede vacante” – okres, w którym Stolica Apostolska jest nieobsadzona. To wyjątkowy czas pełen głębokiej refleksji, modlitwy, ale także procedur, których celem jest wybór nowego papieża. Centralnym wydarzeniem tego okresu jest konklawe, tajne zgromadzenie kardynałów elektorów, które decyduje, kto zostanie następcą św. Piotra. Kim są faworyci na następnego papieża? Wśród wymienianych nazwisk jest jeden Polak.

Wybory następcy. Ścisłe zasady

Wszyscy kardynałowie biorący udział w wyborze są zamykani w Kaplicy Sykstyńskiej i nie mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym aż do momentu wyłonienia nowego papieża. Obowiązuje ich pełna tajemnica i zakaz ujawniania przebiegu głosowania. W konklawe uczestniczą tylko kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia w dniu śmierci papieża. Obecnie to około 120 elektorów z całego świata. Ich zadaniem jest nie tylko wybór nowego papieża, ale także modlitwa i rozeznanie, kto najlepiej poprowadzi Kościół w kolejnych latach.

Konklawe zwołuje dziekan Kolegium Kardynalskiego, jednak oficjalna data rozpoczynająca wybory musi zostać zatwierdzona po pogrzebie papieża, który odbywa się zazwyczaj 4–6 dni po śmierci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami konklawe powinno rozpocząć się najwcześniej 15, a najpóźniej 20 dni od śmierci Ojca Świętego, aby dać czas wszystkim kardynałom na dotarcie do Watykanu.

Papież Franciszek
Fot. Rex Features/East News

Przebieg głosowania. Pierwsze, co zrobi nowy papież

Do wyboru papieża wymagana jest większość 2/3 głosów. Głosowania odbywają się dwa razy dziennie – rano i po południu – aż do skutku. Po każdym głosowaniu głosy są liczone, a kartki spalane w specjalnym piecu. Z komina Kaplicy Sykstyńskiej unosi się dym, czarny oznacza, że nie dokonano jeszcze wyboru, biały informuje świat, że nowy papież został wybrany. W tym momencie rozbrzmiewają dzwony bazyliki św. Piotra, a wierni zgromadzeni na placu w napięciu czekają na ogłoszenie decyzji.

Po zakończonym głosowaniu nowy papież przyjmuje wybór, wybiera imię i przebiera się w białą sutannę. Następnie pojawia się na balkonie bazyliki św. Piotra, gdzie kardynał protodiakon ogłasza słynne słowa Habemus Papam – “Mamy papieża”. Nowy Ojciec Święty udziela pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi – ”Miastu i Światu”.

ZOBACZ TAKŻE: Papież Franciszek zaplanował swój pogrzeb. Zerwał z tradycją, pierwsza taka sytuacja od 120 lat

Ktoś z nich zostanie nowym papieżem. Istotna rola Polaków

Spośród 120 kandydatów wyłania się kilkunastu faworytów na nowego papieża. Teraz kardynałowie muszą wybrać następcę Franciszka. To purpuraci, którzy nie ukończyli 80. roku życia i nie zostali pozbawieni prawa głosu.

Oto lista papabili, czyli faworytów konklawe: Pietro Parolin, Luis Antonio Tagle, Matteo Maria Zuppi, Robert Prevost, Victor Manuel Fernández, Fridolin Ambongo, Timothy Dolan, Konrad Krajewski, Dieudonné Nzapalainga, Pierbattista Pizzaballa, Jean-Claude Hollerich, Sérgio da Rocha, Kurt Koch, Robert McElroy, Gérald Lacroix.