Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Żałoba narodowa w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Tych rzeczy absolutnie nie zrobisz w sobotę
Julia Dębek
Julia Dębek 23.04.2025 19:51

Żałoba narodowa w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Tych rzeczy absolutnie nie zrobisz w sobotę

Andrzej Duda, Papież Franciszek
Fot. AFP/EAST NEWS

Najbliższy weekend nie będzie wyglądał jak zwykle. W sobotę 26 kwietnia w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. Decyzję w tej sprawie ogłosił prezydent Andrzej Duda. To wydarzenie, które zmienia charakter codziennych aktywności, wpływa na organizację imprez i przebieg medialnych transmisji. 

Jak wygląda żałoba narodowa?

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, 22 kwietnia 2025 roku ogłoszono jednodniową żałobę narodową, która obowiązywać będzie w sobotę, 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka.

Gdy w kraju ogłasza się żałobę narodową, zmienia się rytm codzienności. Nie chodzi jedynie o symboliczne gesty, takie jak opuszczenie flag do połowy masztu, cała przestrzeń publiczna nabiera innego tonu. Odwoływane są imprezy kulturalne i rozrywkowe: koncerty, wydarzenia taneczne, festiwale, a także mecze czy inne zawody sportowe. 

W miastach często rezygnuje się z głośnej muzyki, dekoracji promujących radosny nastrój czy nawet zaplanowanych kampanii reklamowych. Chociaż przepisy nie nakładają formalnych sankcji za organizowanie wydarzeń w tym czasie, społeczna presja i oczekiwanie szacunku wobec doniosłości chwili są silniejsze niż jakiekolwiek paragrafy. 

Burza w Sejmie, Sikorski z mównicy wypalił o Kaczyńskim. W PiS aż się zagotowało, błyskawiczna odpowiedź

Żałoba narodowa. Zmiany w programach telewizyjnych

Jednym z najbardziej widocznych przejawów żałoby narodowej jest zmiana w programach mediów publicznych. Telewizja i radio, szczególnie te państwowe – przeformatowują ramówki, rezygnując z programów rozrywkowych, seriali komediowych, reality show czy głośnych bloków reklamowych. 

W ich miejsce pojawiają się transmisje uroczystości żałobnych, relacje z wydarzeń upamiętniających zmarłego, filmy dokumentalne oraz wspomnienia osób, które miały styczność z jego życiem i działalnością. Stacje komercyjne również nierzadko podejmują decyzję o zmianach. Nie dlatego, że muszą, lecz dlatego, że rozumieją wagę sytuacji. 

W mediach społecznościowych użytkownicy często dołączają do tego nastroju, rezygnując z publikacji zabawnych treści, ograniczając aktywność lub zamieszczając czarne grafiki i cytaty. Wspólny przekaz staje się wtedy jednym z narzędzi wyrażania szacunku.

ZOBACZ TAKŻE: Jutro w polskim mieście dwukrotnie zawyją syreny. RCB rozesłało pilne alerty. Wiemy, co się dzieje

Żałoba narodowa w historii Polski

Żałoba narodowa to nie nowość w polskim krajobrazie społecznym, ale za każdym razem niesie ze sobą inne emocje i inny kontekst. Jedni pamiętają sześć dni narodowego milczenia po śmierci papieża Jana Pawła II w 2005 roku, inni dziewięć dni bólu i dezorientacji po katastrofie smoleńskiej w 2010. 

Żałoby ogłaszano też po katastrofach górniczych, wypadkach komunikacyjnych czy zamachach terrorystycznych poza granicami kraju, które uderzyły w nasze poczucie bezpieczeństwa. W 2025 roku, w obliczu śmierci papieża Franciszka – żałoba nabiera charakteru międzynarodowego i duchowego. 

Dla wielu to nie tylko strata przywódcy Kościoła katolickiego, ale także autorytetu moralnego, człowieka dialogu i symbolu nowoczesnej duchowości. Decyzja o ogłoszeniu żałoby nie jest więc jedynie politycznym gestem,mto również odpowiedź na emocje milionów ludzi.