Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Exposé Sikorskiego wywołało burzę. Rosja reaguje ostrym atakiem
Karol Domański
Karol Domański 24.04.2025 08:56

Exposé Sikorskiego wywołało burzę. Rosja reaguje ostrym atakiem

Radosław Sikorski
Fot. Anita Walczewska/East News

Wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego, które miało podsumować strategiczne kierunki polskiej polityki zagranicznej, wywołało falę komentarzy, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Choć szef MSZ mówił o roli Polski w NATO i potrzebie jedności Zachodu, jego ostre słowa pod adresem Kremla spotkały się z natychmiastową reakcją rosyjskiej propagandy. Padły oskarżenia o „absurdalne tezy”.

Polityczne exposé w Sejmie. Mocne słowa Sikorskiego o Rosji

Środowe wystąpienie Radosława Sikorskiego w Sejmie nie było tylko corocznym podsumowaniem kierunków polskiej polityki zagranicznej. Miało ono wyraźnie polityczny, a miejscami konfrontacyjny ton. Minister nie tylko podkreślił rolę Polski jako filaru NATO i aktywnego członka Unii Europejskiej, ale również ostro odniósł się do zagrożeń płynących z Rosji.

W mocnych słowach zaznaczył

 Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić - zwracając się bezpośrednio do ideologów Kremla. 

Wypowiedź ta, symboliczna i jednoznaczna, została wygłoszona w obecności najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz licznych przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.

Radosław Sikorski
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Polska poderwała myśliwce, systemy obronne w "najwyższej gotowości". Rosja wyprowadziła mocny atak

Zacharowa odpowiada. Kreml uderza w polską dyplomację

Reakcja Rosji pojawiła się błyskawicznie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie kryła dezaprobaty dla tonu i treści exposé Sikorskiego. W rozmowie z agencją TASS stwierdziła, że wystąpienie ministra to „zestaw absurdalnych tez” i porównała je do „kłótni z samym sobą”.

W ostrych słowach podważała sens i kierunek wystąpienia, zarzucając Polsce nadmierne emocje i oderwanie od realiów dyplomacji. Zacharowa stwierdziła też, że Sikorski „ma wiele do zrobienia”, wyliczając rzekome problemy wewnętrzne NATO i krajów zachodnich, które według niej, powinny być dla Polski priorytetem.

Jej wypowiedź nie była jednak zaskoczeniem. Wpisuje się bowiem w dobrze znaną narrację Kremla, który od lat próbuje delegitymizować działania Polski na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontekście wsparcia dla Ukrainy i współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Maria Zacharowa
Fot. IMAGO/Sergey Guneev/Imago Stock and People/East News

Pojedynek narracji. Warszawa i Moskwa w politycznym starciu

Choć ostre komentarze z Rosji nie są niczym nowym, tym razem szczególne emocje wzbudził fragment exposé, w którym Sikorski użył chińskiej nazwy dla rosyjskiego Władywostoku - “Hǎishēnwǎi”. Ten gest, nieprzypadkowy i wysoce symboliczny, miał uderzyć w rosyjską dumę i wskazać na potencjalne słabości terytorialne Federacji Rosyjskiej w obliczu chińskich ambicji.

Dla Kremla był to bezpośredni cios, nie tylko retoryczny, ale także geostrategiczny. Odczytany jako próba zakwestionowania integralności rosyjskiego terytorium, wzbudził gniew i natychmiastową reakcję Zacharowej. To pokazuje, jak wrażliwe są dziś tematy granic i wpływów, szczególnie w kontekście rosnącego napięcia między Zachodem a Wschodem.

Pojedynek narracji trwa, a Polska, będąc aktywnym graczem w strukturach Zachodu, nie zamierza chować się za dyplomatyczną poprawnością. Exposé Sikorskiego pokazało, że Warszawa nie boi się mówić jasno, nawet jeśli skutkuje to ostrą reakcją z Moskwy.