Goniec.pl > Polityka > Wybory 2023. Program wyborczy PiS. Wiemy, co obiecuje partia rządząca
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.09.2023 13:58

Wybory 2023. Program wyborczy PiS. Wiemy, co obiecuje partia rządząca

Jarosław Kaczyński PiS
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wybory 2023. Program wyborczy PiS staje się coraz klarowniejszy. Jakie obietnice ujawnili obecnie politycy Jarosława Kaczyńskiego? Cztery konkrety zostały odkryte i mają one przekonać Polaków do głosowania na Zjednoczoną Prawicę. Wyjaśniamy, co w swoim programie ma PiS.

Program wyborczy PiS: władza odkrywa obietnice na wybory 2023

Wybory 2023 coraz bliżej i już 15 października Polacy pójdą do urn w lokalach wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość planuje utrzymać się przy władzy. Co obiecują politycy liczący, że pozostaną u sterów w Sejmie?

Program wyborczy PiS na wybory 2023 nie został jeszcze w pełni ujawniony. Obecnie znamy tylko cztery konkrety odkryte przez Jarosława Kaczyńskiego i jego polityków. Wystarczyły one, by wzbudzić emocjonalne dyskusje.

Podczas kampanii wyborczej PiS chce udowodnić, że troszczy się o zwykłych Polaków. Wybory 2023 zaowocowały w obietnice, które mają poprawić codzienność ludzi. Niektórzy wyborcy są oburzeni, wskazując, ze PiS rządzi od 2015 roku, a dopiero w 2023 r. zdał sobie sprawę z podstawowych problemów w kraju.

Danuta Holecka czekała prawie do końca "Wiadomości". Zaapelowała do widzów

Program PiS na wybory 2023: znamy cztery konkrety

Co w wyborach 2023 obiecuje PiS? Program wyborczy PiS to obecnie cztery konkrety. Mowa o planach programów: “Przyjazne Osiedle”, “Dobry posiłek”, “Lokalna półka”, “Bon Szkolny - Poznaj Polskę”. Wyjaśnimy założenia programu PiS, który ma zagwarantować partii wygraną w wyborach 2023.

Program PiS: “Przyjazne Osiedle”. To program, na który rząd planuje wydać około 1 miliard złotych rocznie. Pieniądze mają zostać przekazane na modernizację oraz rewitalizację bloków z tzw. wielkiej płyty. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii poinformował, że prezentowane w czasie kampanii na wybory 2023 “Przyjazne Osiedle” ma zmienić wygląd wind, klatek schodowych, parkingów, czy pomóc w instalacji podjazdów dla wózków inwalidzkich. 

- Myślę, że 1 mld zł rocznie to będą takie wydatki, które spowodują, że wszystkich zainteresowanych obsłużymy, a pieniądze nie będą leżały niewykorzystane na kupce - mówił Waldemar Buda w rozmowie z PAP. Program “Przyjazne Osiedle” w zamyśle programu wyborczego PiS ma potrwać 10 lat. Ten program składa się z siedmiu punktów: budowa garaży i miejsc postojowych dla samochodów, dobudowanie wind w blokach, remont instalacji elektrycznych, gazowych oraz wodno-kanalizacyjnych, zainstalowanie fotowoltaiki na dachach bloków, zainwestowanie w architekturę zieleni, termomodernizację budynków, oraz poprawę akustyki mieszkań. Co jeszcze znajdziemy w programie wyborczym PiS na wybory 2023?

Wybory 2023: co obiecuje PiS? Oto co wiemy

W programie wyborczym PiS znajduje się program “Dobry posiłek”. Polacy nie są zachwyceni tym, że władza kierująca krajem od 8 lat zdała sobie sprawę, że pacjenci w szpitalach jedzą bardzo źle. Wybory 2023 mają to zmienić. PiS obiecuje, iż w ramach “Dobrego posiłku” poprawiona zostanie jakość posiłków trafiających do pacjentów hospitalizowanych w placówkach w całym kraju.

Program “Lokalna półka” to kolejny punkt w programie wyborczym PiS. Jarosław Kaczyński i jego partia chcą, by markety zostały objęty obowiązkiem posiadania w swojej ofercie owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa oraz pieczywa będą pochodzić od lokalnych dostawców. Ten program zakłada, że obowiązkiem będzie posiadanie 2/3 takiego asortymentu. Niemniej eksperci zauważyli, że ten punkt programu wyborczego PiS to niczym wyważanie otwartych drzwi. - Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy polskie produkty od polskich dostawców. Ponad 93 proc. produktów spożywczych oferowanych przez sieć pochodzi od polskich dostawców, co oznacza, że każde 9 na 10 produktów w Biedronce ma polskie pochodzenie - poinformował Grzegorz Pytko, dyrektor działu zakupów w sieci Biedronka w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Wybory 2023 to także obietnica złożona polskim uczniom. W programie wyborczym PiS pojawił się bowiem program “Bon szkolny - Poznaj Polskę”. Pomysłodawcy przekonują wyborców, że PiS po wygranych wyborach parlamentarnych 2023 uczniowie z całego kraju będą jeździć na dwudniowe wycieczki edukacyjne. Program Bon szkolny ma objąć każdą klasę i każdego ucznia w całej Polsce. 

- Inwestujemy w młodych ludzi, aby mogli z dumą odwoływać się do własnej kultury, historii, osiągnięć Polski, a także czuli dumę z bycia Polakiem, polskiego języka i symboli narodowych - powiedział Przemysław Czarnek. - W przyszłym roku prawie 5 mln uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce - dodał minister edukacji i nauki promujący czwarty konkret programu wyborczego PiS na wybory 2023.

Źródło: program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, goniec.pl rzeczpospolita, wp.pl