Wojsko pojawi się w polskich szkołach. Wiemy, co się dzieje
Wojsko pojawi się w niemalże 3 tysiącach szkół na terenie całej Polski. Wszystko za sprawą specjalnego programu, który przeznaczony jest właśnie dla najmłodszych i potrwa do 20 czerwca. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślał, że zajęcia w szkołach mają ogromne znaczenie, ponieważ “nie możemy zostać zaskoczeni”.
Wojsko w szkołach. Rusza pilotażowy program
Program był zapowiadany już w połowie kwietnia przez szefa MON. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił wówczas, że “Edukacja z wojskiem” ma “pokazać wojsko w szkole, pokazać, co można zrobić, jak przygotować się na momenty kryzysowe, jak udzielać pierwszej pomocy”. Pilotażowy program ma objąć ponad 3 tys. polskich szkół.
Paczka wędliny z Biedronki dziwnie "spuchła". Sieć odpowiedziała klientce”Nie możemy zostać zaskoczeni”
”Edukacja z wojskiem” ma na celu m.in. ”podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa oraz kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia”. Dzieci i młodzież mają się w jego ramach nauczyć także krytycznej analizy informacji, które znajdują w internecie. Szef resortu obrony podkreślał, jak ważna jest edukacja w kwestii potencjalnego zagrożenia.
Z przygotowaniem się na zagrożenia trzeba się oswajać i być na to gotowym w każdym momencie, nie możemy zostać zaskoczeni – tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany przez PAP.
ZOBACZ TAKŻE: Dzieci chciały gofry. Matka zdębiała, gdy zobaczyła rachunek
Program ”Edukacja z wojskiem”
Wojskowi przeprowadzą w szkołach trzygodzinne bloki zajęć, które mają być dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci i młodzieży. Lekcje odbędą się pod czujnym okiem nauczycielek i nauczycieli.
Pilotażowy program powstał w ramach wspólnego projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wnioski o udział prowadzone były do 24 kwietnia. Zgodę na wzięcie udziału w zajęciach muszą wydać rodzice, jeśli ich dziecko jest niepełnoletnie. Szkolenia mają odbywać się w czasie trwania zajęć.
Będą zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach - w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych – informuje gov.pl.
Źródło: next.gazeta.pl, PAP, gov.pl.