Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wpadka Szymona Hołowni w Sejmie, sala wybuchła śmiechem. "Nie mogę się powstrzymać"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.11.2023 15:12

Wpadka Szymona Hołowni w Sejmie, sala wybuchła śmiechem. "Nie mogę się powstrzymać"

Mateusz Morawiecki
YouTube @SejmRP

We wtorek rozpoczął się 5 dzień posiedzenia Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, tłumaczył mu przyszłość ustaw złożonych przez PiS. W pewnym momencie zaliczył słowną wpadkę, którą uzmysłowili mu siedzący w ławach posłowie. Sala Sejmowa nie mogła powstrzymać się od śmiechu po słowach Hołowni.

5. dzień posiedzenia Sejmu. Hołownia odpowiada Morawieckiemu

We wtorek 28 listopada w Sejmie odbywa się kolejny dzień posiedzenia polskiego parlamentu. Premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego wystąpienia apelował o szybkie procedowanie ustaw, które złożyło PiS. - Ja bym sobie życzył, żeby ta izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi, czy powołać jakieś komisje śledcze - mówił premier. Chodzi m.in. o zerowy VAT na żywność, zamrożenie cen energii czy temat emerytur stażowych.

- To miód na moje serce co pan mówił o ciężkiej pracy w tej izbie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę pana premiera, że izba nie pracowała od 30 sierpnia do 13 listopada - odpowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zwracając uwagę, że było to pokłosiem decyzji poprzedniego prezydium Sejmu. Emocje na sali plenarnej buzowały.

Ksiądz zdradził, jak nie dać się oszukać w czasie kolędy. Można stracić sporo pieniędzy

Wpadka Hołowni. Sala Sejmowa wybuchła śmiechem

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyznał, że cieszy go wiara premiera w "sprawczość powołanego wczoraj rządu". - Natomiast jestem politycznym realistą. Bardzo chciałbym, żeby wobec tych zapowiedzi politycznych, które były składane, jeżeli chodzi o ustawę cen prądu, która będzie dotykała decyzji kolejnego rządu, uwzględnić i procedować dwa projekty. Ten, który złożyliście państwo, i ten, który złożyli przedstawiciele większości parlamentarnej. Te projekty będą procesowane w pierwszym czytaniu - mówił Hołownia.

W tym momencie na sali zrobił się spory gwar, a posłowie zaczęli zwracać uwagę Hołowni, że zamiast słowa "procedowane", użył "procesowane". - Najmocniej państwa przepraszam, ale czasami słowo "proces" tak ciśnie mi się na usta, że nie mogę się powstrzymać - powiedział marszałek Hołownia, a sala nie mogła powstrzymać się od śmiechu.

Posiedzenie Sejmu. Uszczypliwości pomiędzy Hołownią i Morawieckim

Szymon Hołownia w dalszej części sejmowych obrad mówił również, że w kwestii emerytur stażowych zamierza z premierem Morawieckim porozmawiać o perspektywach tej ustawy. 

- W moim odczuciu, ale proszę to przyjąć tylko jako skromną sugestię marszałka rotacyjnego, jednak warto by było zadbać o to, żeby do Sejmu najpierw trafił budżet. Budżet jest fundamentem, na którym opieramy wszystkie inne elementy finansów państwa - mówił Hołownia, wyraźnie kpiąc z określenia, jakiego używali w stosunku do niego posłowie PiS.

We wtorek 28 listopada podczas posiedzenia Sejm wybrał bezwzględną większością głosów Monikę Horna-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. Za jej wyborem zagłosowało 246 parlamentarzystów, a przeciw było 195. Wstrzymało się od głosu 3 posłów.