Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ksiądz zdradził, jak nie dać się oszukać w czasie kolędy. Można stracić sporo pieniędzy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.11.2023 13:00

Ksiądz zdradził, jak nie dać się oszukać w czasie kolędy. Można stracić sporo pieniędzy

kolęda
CEZARY PECOLD/East News, Pixabay@senlay

Już niebawem w okresie świątecznym duchowni ruszą na spotkania z wiernymi przy okazji wizyt duszpasterskich. Zdarzają się jednak historię, kiedy okres kolędowania wykorzystują oszuści, którzy przebrani za księży odwiedzają parafian. Jak rozpoznać fałszywego księdza?

Jak rozpoznać fałszywego księdza podczas kolędy?

Kolęda w Kościele Katolickim zazwyczaj rozpoczyna się od wigilii Bożego Narodzenia i trwa aż do święta Trzech Króli. Duchowni w wielu parafiach już teraz podczas ogłoszeń parafialnych informują wiernych o planach wizyt duszpasterskich i konkretnych datach. W kilku diecezjach proboszczowie zdecydowali, że odwiedzać będą tylko te domy, które wyraziły chęć na przyjęcie kolędy. Niektórzy księża proszą nawet o wywieszenie odpowiedniej kartki na drzwiach.

Okres kolędowania jest doskonałą okazją dla oszustów, którzy przebrani w sutanny odwiedzają domy i wykorzystują naiwność wiernych, zwłaszcza osób starszych. Jak się przed tym chronić i jak rozpoznać fałszywego księdza?

Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Warto znać swoje prawa

Oszustwa na fałszywego księdza zdarzały się już w przeszłości

O historiach z fałszywymi księżmi było głośno w przeszłości już wiele razy. - Otrzymaliśmy informację, że po osiedlu chodzi osoba podająca się za księdza z naszej parafii. Próbuje przekonać osoby starsze i samotne, że jest księdzem i ze względu na koronawirusa wcześniej chodzi po kolędzie. Przypominamy, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjna kolęda i prosimy o zgłaszanie wszystkich tego typu prób wyłudzenia na policję - przekazywała swego czasu w mediach społecznościowych parafia Świętego Józefa w Środzie Wielkopolskiej.

Do podobnego oszustwa doszło również swego czasu w Skierniewicach. Na pierwszy rzut oka tamtejszy ksiądz wyglądał zwyczajnie, jednak uwagę parafian przykuło to, że w sutannie brakuje guzików. Fałszywy duchowny również zachowywał się nerwowo i czym prędzej chwytał za kopertę, aby żwawym krokiem wychodzić z mieszkania. Został ujęty.

Jak rozpoznać fałszywego księdza?

O to jak rozpoznać prawdziwego księdza, zapytany przez redakcję "Faktu" został ksiądz Paweł Kłysa, rzecznika łódzkiej archidiecezji. - Parafianie są w stanie zawsze rozpoznać prawdziwego księdza, bo po prostu go znają. Po kolędzie zazwyczaj chodzi ksiądz z danej parafii. Gdy zastępuje go diakon lub inny kleryk jest to ogłaszane w Kościele - mówi ks. Kłysa.

- W przypadku wątpliwości zawsze można poprosić księdza o wylegitymowanie się. Duchowni w archidiecezji łódzkiej posiadają legitymacje kapłańskie - zaznacza duchowny.

Sutanna nie jest gwarancją, że do naszego domu przyszedł prawdziwy ksiądz. Zanim wpuścimy go do środka, warto poprosić go o okazanie legitymacji kapłańskiej, aby potwierdzić jego tożsamość. Warto jednak pamiętać, że nie każda diecezja posiada taki dokument. To jak taka legitymacja wygląda, pokazał w mediach społecznościowych ksiądz Paweł z Mazur:


Źródło: Fakt/Goniec.pl