Goniec.pl
Mateusz Piskorski

nasimonline.ir/Content/Detail/1020466//Nastaran Dadjou

WP: Tłumacz Agaty Dudy oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

13 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Skandal na spotkaniu Agaty Kornhauser-Dudy z uchodźcami z Ukrainy. Podczas piątkowej wizyty w ośrodku Księdza Orione w Brańszczyku tłumaczem pierwszej damy był Mateusz Piskorski, który oskarżony jest o szpiegostwo na rzecz Rosji. O tym niewygodnym fakcie Kancelaria Prezydenta dowiedziała się dopiero od dziennikarzy.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Agata Kornhauser-Duda, podobnie jak jej mąż, wykazuje ogromne zainteresowanie sytuacją w Ukrainie, przez co jej aktywność w ostatnim czasie znacząco się zwiększyła. Pierwsza Dama troszczy się zwłaszcza o uchodźców, którzy uciekli przed wojną do Polski.

Ciała Rosjan wrzucane są do pociągów na Białorusi, a ranni leczeni są w tamtejszych szpitalach

Radio Swaboda: Rosjanie są leczeni w białoruskich szpitalach. "Ciał było nieprawdopodobnie wiele"

CZYTAJ DALEJ

W związku z tym małżonka prezydenta w dniu kobiet odwiedziła przejście graniczne w Dorohusku, natomiast w miniony piątek była gościem ośrodka Księdza Orione w Brańszczyku nieopodal Wyszkowa.

Podczas spotkania z grupą kilkudziesięciu kobiet i dzieci nie zabrakło, co oczywiste, wzruszających momentów i wielu rozmów. Niestety, nie obyło się także bez niezręczności, a nawet skandalu, który naświetlili dopiero wnikliwi dziennikarze.

Tłumacz Agaty Dudy rosyjskim szpiegiem?

Jak ujawnił portal Wirtualna Polska, towarzyszem Agaty Kornhauser-Dudy podczas spotkania z ukraińskimi uchodźcami był pełniący rolę tłumacza Mateusz Piskorski. Mężczyzna jest byłym posłem Samoobrony, wobec którego wysnuto oskarżenia o szpiegostwo na rzecz Rosji.

W maju 2016 roku Piskorski został zatrzymany przez antyterrorystów, po czym trafił do aresztu, w którym spędził prawie trzy lata. W tym czasie przedstawiono mu zarzut udziału w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego FSB i Służby Wywiadu Zagranicznego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Oprócz tego Piskorskiemu zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, a w toku śledztwa wykazano, że mężczyzna wykorzystywał swoją pozycję i kontakty z politykami i dziennikarzami do oddziaływania na grupy społeczne w Polsce i za granicą.

- Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył on między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą - oznajmiła Prokuratura Krajowa.

Mateusz Piskorski miał działać w porozumieniu ze służbami Federacji Rosyjskiej, za co otrzymywał wysokie wynagrodzenia. Z aresztu zwolniono go po wpłaceniu 200 tys. złotych poręczenia majątkowego, a proces przed Sądem Okręgowym w Warszawie nadal trwa.

Choć póki co Piskorski jest uznawany za osobę niewinną, jego udział w spotkaniu małżonki prezydenta RP z uchodźcami z Ukrainy budzi zrozumiałe kontrowersje. Co więcej, Kancelaria Prezydenta zastrzega, że nie wiedziała o przeszłości mężczyzny do czasu ujawnienia faktów przez niezależnych dziennikarzy.

Kancelaria Prezydenta odcina się od skandalu

Po nagłośnieniu sprawy przez media, zdjęcia ze spotkania szybko zniknęły ze strony Prezydent.pl. Na próżno szukać ich także na Facebooku Centrum Księdza Orione w Brańszczyku.

Piskorski potwierdził jednak, że brał udział w spotkaniu jako tłumacz języka ukraińskiego. Miał on także wielokrotnie jeździć na Ukrainę, a po wybuchu wojny zaangażować się w pomoc uchodźcom.

Wojan w Ukrainie: dramatyczna sytuacja w Mariupolu

Wojna w Ukrainie. Trudna sytuacja w Mariupolu. "Zabijają i ścierają to miejsce z mapy Ukrainy"

CZYTAJ DALEJ

To kłóci się z faktem, iż mężczyzna przed laty określił Ukrainę jako "banderowskiego mutanta", a także założył partię Zmiana, która otwarcie głosi prorosyjskie poglądy.

Tymczasem Kancelaria Prezydenta jednoznacznie odcina się od afery, twierdząc, że nie była organizatorem spotkania, więc nie odpowiada za to, kogo na nie zaproszono.

Mroczna przeszłość Piskorskiego

Oprócz wspomnianej partii Mateusz Piskorski założył również partnerujące rosyjskiemu Instytutowi Nowych Państw Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że INP kieruje Modest Kolerow, czyli właściciel kremlowskiej tuby propagandowej.

To niejedyne mroczne karty w życiorysie Piskorskiego. W przeszłości związany był z neopogańskimi organizacjami współpracującymi z NOP, a także pisał broszury wychwalające faszyzm i Hitlera.

O referendum na Krymie mówił, że na półwyspie "nie było dotąd wyborów, które wzbudziłyby tak powszechny entuzjazm ludności". Przewodził też międzynarodowej komisji, które je uwiarygadniała, a o rządzie w Kijowie wypowiadał się jak o marionetce proamerykańskich oligarchów.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP, Gazeta.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >