Goniec.pl > Świat > WOT publikuje kolejne zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.11.2021 08:26

WOT publikuje kolejne zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej

granica
LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Wojska Obrony Terytorialnej pokazały w poniedziałkowy wieczór kolejne niepokojące zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zapewniono, że żołnierze czuwają nad sytuacją i pozostają w pełnej gotowości, by bronić terytorium Polski.

Od wczoraj sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wyjątkowo niespokojna. Migranci masowo przemieszczają się w kierunku przejścia w Kuźnicy Białostockiej i próbują siłą sforsować zabezpieczenia. W związku z tym zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego i podjęto decyzję o zwiększeniu liczebności wojska, Straży Granicznej, WOT oraz Policji na terenie objętym stanem wyjątkowym.

W związku z tym, że dziennikarze nie mają dostępu do stref przygranicznych, wszelkie informacje, filmy i zdjęcia publikowane są przez polskie służby i to na nich opiera się teraz wiedza na temat sytuacji na wschodzie kraju. Wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych WOT opublikowały kolejne fotografie z granicy i zapewniły, że pozostają w gotowości.

WOT publikuje zdjęcia z granicy

Na oficjalnym koncie na Twitterze około godziny 22 WOT zamieściły dwa wpisy ze zdjęciami z polsko-białoruskiej granicy. Przy okazji zaznaczono, że wszyscy żołnierze "pozostają na posterunku".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Czuwamy - napisano w kolejnym poście, tuż pod fotografią przedstawiającą niepokojące obrazki z okolic przejścia granicznego.

Wojska Obrony Terytorialnej wcześniej zamieściły także podziękowania dla pracodawców swoich żołnierzy. - Delegowanie waszych pracowników, a naszych żołnierzy do służby w tym czasie jest waszym wkładem w bezpieczeństwo naszego państwa - napisano.

Eskalacja napięcia

W poniedziałek od rana w mediach społecznościowych pojawiały się filmy i wpisy zapowiadające wielką akcję szturmową na granicy polsko-białoruskiej. Informowano, że z Mińska w okolice przejścia w Kuźnicy przyjeżdżają liczne transporty z migrantami, którym towarzyszą białoruskie służby wyposażone w broń.

Rzecznik rządu podał, że w polską stronę zmierza około 3-4 tys. migrantów. W poniedziałek padły też pierwsze strzały, które miały oddać białoruskie wojska.

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości w obawie przed kryzysem wykupują na pniu artykuły spożywcze i zamykają domy.

W poniedziałek o godzinie 13 w związku z eskalacją napięcia zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Później do spotkania dołączył także prezydent Andrzej Duda.

Polskie służby potwierdziły doniesienia o planowanych prowokacjach, a policja i MON informowały o próbie masowego przerwania granicy, które odparto. Straż Graniczna podała jednocześnie, że od godziny 7 rano we wtorek przejście graniczne w Kuźnicy będzie zamknięte.

Na wydarzenia na polsko-białoruskim pograniczu zareagowali najwięksi światowi gracze. Swoje stanowisko wyraźnie zaznaczyli zastępca ambasadora USA w Polsce, Bix ALiu, Komisja Europejska oraz NATO, które wezwało Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego.

W poniedziałkowy wieczór orędzie do narodu wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która powiedziała, że "rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej".

We wtorek odbędzie się specjalne, dodatkowe posiedzenie Sejmu w związku z zaostrzeniem konfliktu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl