Goniec.pl
Prezydent Ukrainy wydał specjalny dekret, 16 lutego odbędą się specjalne obchody

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski przekazał ważną wiadomość. "Podpisałem już odpowiedni dekret"

15 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Niespodziewana decyzja prezydenta Ukrainy. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski ogłosił, że 16 lutego obchodzony będzie Dzień Zjednoczenia Ukraińców. To właśnie na tę datę zagraniczni komentatorzy zapowiadają wykonanie przez Rosję ruchu oficjalnie rozpoczynającego konflikt zbrojny.

W poniedziałek Wołodymr Zełenski poinformował swoich rodaków w odezwie do narodu o wydaniu specjalnego dekretu. - Mówi się nam, że 16 lutego będzie dniem napaści - wspomniał prezydent Ukrainy.

Niedzielski

Nowe zasady izolacji domowej i kwarantanny od 15 lutego. Opublikowano rozporządzenie

CZYTAJ DALEJ

Głowa państwa ma jednak inne plany. W środę Ukraińcy obchodzić będą specjalny dzień, o którego istnieniu właśnie się dowiedzieli. - Zrobimy go Dniem Zjednoczenia. Podpisałem już odpowiedni dekret - powiedział na temat 16 lutego prezydent Ukrainy.

Dzień Zjednoczenia Ukraińców: prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie specjalnego dekretu

Dlaczego Wołodymyr Zełenski zdecydował się na wybranie właśnie 16 lutego jako dnia, gdy jego rodacy będą celebrować Dzień Zjednoczenia Ukraińców? Data nie jest przypadkowa.

- W ciągu ostatnich około 10 dni widzieliśmy przyspieszenie tej koncentracji wojsk i ruchów rosyjskich sił wszystkich rodzajów bliżej granicy z Ukrainą, na pozycje, z których mogą bardzo, bardzo szybko rozpocząć działania zbrojne - mówił Jake Sullivan, wskazując, że atak Rosji na Ukrainę możliwy jest właśnie 16 lutego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezydent po raz kolejny chce pokazać, że nie boi się gróźb Władimira Putina. Podczas poniedziałkowej odezwy do narodu starał się przekazać rodakom ducha walki i niezłomności.

- Straszy się nas wielką wojną i po raz kolejny wyznacza się datę wojskowego wtargnięcia. To już nie pierwszy raz - mówił Wołodymyr Zełenski. Jak wyglądać ma Dzień Zjednoczenia Ukraińców?

Flagi, hymn i żółto-niebieskie wstążki

W środę 16 lutego w całej Ukrainie zabrzmi hymn narodowy. Dodatkowo Wołodymyr Zełenski wezwał wszystkich obywateli do tego, aby wywiesić przed domem flagę, by pokazać jedność wobec trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się ich ojczyzna.

Dodatkowo prezydent Ukrainy oczekuje, że 16 lutego na ubraniach Ukraińców pojawiły się żółto-niebieskie wstążki. W ten sposób "pokażą całemu światu swoją jedność".

- Dziś każdy przechodzi test na obywatela Ukrainy. Przejdźcie go godnie - dodał Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowej odezwie, gdzie ogłosił podpisanie specjalnego dekretu. Słowa te skierowane zostały do oligarchów i polityków, którzy wyjechali z Ukrainy. Otrzymali oni pd prezydenta 24 godziny na powrót.

We wtorek szef polskiego MSZ uda się ze specjalną wizytą do Moskwy

We wtorek Zbigniew Rau spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem Ukraina

CZYTAJ DALEJ

Sam Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zadeklarował, że ani on ani jego rodzina nie ma zamiaru ewakuować się z Kijowa. - Nie ma mowy o ewakuacji - stwierdził podczas konferencji prasowej.

Niedawno Ukraińcy celebrowali inne święto

Podpisany przez prezydenta Ukrainy dekret sprawił, że wschodni sąsiedzi Polski obchodzić będą Dzień Jedności Ukraińców. Niedawno jednak, bo 22 stycznia, celebrowali inne państwowe święto podkreślające integralność państwa.

22 stycznia przy zachowaniu państwowego charakteru obchodzono Dzień Jedności Ukrainy. Dzień ten ustanowił poprzednik Wołodomyra Zełenskiego: Łeonid Kuczma. Były prezydent 21 stycznia 1999 r. ogłosił, że Ukraina świętować będzie rocznicę zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL) i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL).

Ważny komunikat resortu na temat 13. i 14. emerytury

Pilne wieści dla emerytów. Chodzi o 13. i 14. emeryturę, jest ważny komunikat

Ważna wiadomość dla wszystkich emerytów wprost z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Resort Marleny Maląg wyjaśnił niejasności wokół 13. i 14 emerytury. Każdy senior powinien to wiedzieć.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: pap, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Tragedia na Pomorzu. Samochód zjechał z drogi i wbił się drzewo. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kapitan Tadeusz Wrona uratował 231 osób. Teraz jego syn potrzebuje pomocy, pilny apel obiegł sieć

Czytaj więcej >
Materiały własne Iberion

Wiadomości

Tragedia w Tatrach, nie żyje 24-latek. Tuż przed śmiercią wysłał rodzinie krótkie nagranie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pogoda. Nadchodzi atak srogiej zimy, zacznie się już za chwilę. "Możliwy paraliż komunikacyjny"

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

Poważne oskarżenia wobec PO i PSL. Polacy zabrali głos

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

WP: Tajemnicza dotacja od premiera. W grze ogromne pieniądze

Czytaj więcej >