NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Unia Europejska nakłada sankcje na Białoruś za rolę w inwazji Rosji na Ukrainę
Monika Majko
Monika Majko 02.03.2022 20:20

Wojna w Ukrainie. Unia Europejska nakłada sankcje na Białoruś za rolę w inwazji Rosji na Ukrainę

EN 01165810 0962
AFP/EAST NEWS

Unia Europejska zadecydowała o nałożeniu indywidualnych i gospodarczych sankcji na Białoruś, która wsparła Rosję w jej inwazji zbrojnej na terenie Ukrainy. Sankcje dotkną nie tylko białoruską gospodarkę, ale również 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego.

Unijni dyplomaci poinformowali, że białoruscy wysocy rangą wojskowi odpowiedzą za "rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę". Sankcje na Białoruś zostały nałożone "w związku z rolą Białorusi w militarnej agresji wobec Ukrainy".

Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę. Za pomocą tych środków atakujemy tych na Białorusi, którzy współpracują przy tych atakach na Ukrainę i ograniczamy handel w wielu kluczowych sektorach - podkreślił Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Wojna w Ukrainie. Unia Europejska nakłada sankcję na Białoruś

Unia Europejska utrzyma ograniczenia w handlu międzynarodowym, a także będzie dążyć do uniemożliwienia Białorusi rozwoju militarnego poprzez ograniczenia w eksporcie technologii. Nałożenie sankcji na Białoruś zapowiedziała także Japonia. Wcześniej dotkliwymi sankcjami objęto także Rosję.

- Biorąc pod uwagę oczywiste zaangażowanie Białorusi w inwazję Rosji na Ukrainę, zdecydowaliśmy się podjąć kroki sankcyjne przeciwko osobom, w tym prezydentowi Łukaszence, a także podmiotom, oraz wprowadzić środki kontroli eksportu - przekazał japoński premier Fumio Kishida w parlamencie.

Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję w Ukrainie w czwartek, 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu na terenie naszego wschodniego sąsiada toczy się krwawa wojna, w której życie straciło już ponad 2000 cywilów.

W związku ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę światowi przywódcy natychmiast podjęli decyzję o zastosowaniu dotkliwych sankcji wobec agresora. Wskutek drastycznych ograniczeń rosyjskiej gospodarce grozi zapaść, a rubel z dnia na dzień drastycznie stracił na wartości.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia/Goniec.pl