Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Putin dwukrotnie był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 06.03.2022 21:05

Wojna w Ukrainie. Putin dwukrotnie był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Władimir Putin dwukrotnie był nominowany do Pokojowego Nobla. Zawsze w kontrowersyjnym momencie
PIOTR KOWALCZYK/East News

Władimir Putin stoi na czele kraju, który bezpodstawnie zaatakował Ukrainę i od jedenastu dni nieustannie próbuje siłą przejąć nad nią kontrolę. W trakcie kampanii rosyjskie wojska atakowały cele cywilne i używały broni zakazanej przez konwencję genewską. Tym bardziej zaskakuje fakt, że Władimir Putin dwukrotnie był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ostatnia nominacja miała miejsce całkiem niedawno. Rosyjski prezydent został nominowany w 2021 roku - tuż po skandalu, jakim było otrucie Aleksieja Nawalnego, zagorzałego krytyka prezydentury Putina.

Zgłoszenie kandydatury Władimira Putina zostało przesłane Norweskiemu Komitetowi Noblowskiemu 10 września 2020 roku. Według państwowej agencji TASS miał tego dokonać rosyjski pisarz Siergiej Komkow. Uzasadnienie nominacji nie zostało jednak podane do opinii publicznej.

Do wysunięcia kandydatury Putina bez większych emocji odniósł się wówczas rzecznik prezydenta rzecznik Dmitrij Pieskow: - Jeśli Nobel zostanie przyznany Władimirowi Putinowi to wspaniale, ale jeśli nie, to żaden dla nas problem - stwierdził. Zapewnił także, że to nie Kreml odpowiada za zgłoszenie kandydata.

- Wszyscy wiemy o tym, że do nagrody zgłaszane są różne osoby. Są to inicjatywy tych, którzy dokonują zgłoszenia. W tym przypadku mówimy o pisarzu - zdradził wówczas Pieskow.

Faktycznie, samo zgłoszenie kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla o niczym szczególnym nie świadczy. Kandydatów mogą nominować m.in. parlamentarzyści, członkowie rządów, członkowie sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z poprzednich lat czy obecni i byli członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Kandydatury mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku, w którym następuje wyłonienie zwycięzcy.

Władimir Putin zawsze otrzymywał nominację w kontrowersyjnych okolicznościach

Oficjalne listy nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla objęte są klauzulą tajności przez okres 50 lat. Dopiero po tym czasie dane mogą zostać ujawnione. Co ciekawe, klauzula zabrania nawet informowania kandydatów o tym, że ich nazwiska znajdują się na liście.

To nie pierwszy raz, gdy prezydent Rosji nominowany był do prestiżowej nagrody. Z uwagi na wspomnianą klauzulę trudno jest dokładnie stwierdzić, ile razy w przeszłości Władimir Putin miał szansę na Pokojowego Nobla, ale wydarzyło się to przynajmniej dwukrotnie.

Stało się to także w 2014 roku - również w kontrowersyjnych okolicznościach - niedługo po wprowadzeniu wojsk na Krym i przed aneksją przez Rosję Półwyspu, Putin miał otrzymać nagrodę za odwodzenie USA od przeprowadzenia interwencji zbrojnej w Syrii.

Komitet Noblowski podkreślił wówczas, że nie ma wpływu na to, kto zostaje oficjalnym kandydatem do nagrody.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Kremlin.ru, Goniec.pl