Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wielkie podwyżki czynszów mieszkań. Ceny skoczą nawet o 150 procent! Wiele rodzin skończy z długami
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 24.08.2022 09:21

Wielkie podwyżki czynszów mieszkań. Ceny skoczą nawet o 150 procent! Wiele rodzin skończy z długami

czynsz
Pixabay/Chronomarchie

Wielkie podwyżki czynszów lokatorskich nadchodzą. Ze względu na duże podwyżki energii i pozostałych mediów, w tym ciepłej wody, wszyscy możemy spodziewać się ogromnych comiesięcznych wydatków na mieszkania. Niektóre rodziny mogą zostać zupełnie odcięte od najważniejszych potrzeb.

Przyczyną podwyżek są przede wszystkim rosnące ceny węgla i energii. Ogrzewanie, szczególnie zimą, uderzy dotkliwie po kieszeni wszystkich, nie tylko tych, którzy sami palą w domach węglem.

Wielki podwyżki czynszów mieszkań

- W tym roku energia cieplna w Warszawie zdrożała już o 31 procent, ale wszyscy przygotowujemy się do kolejnej podwyżki, która jest zapowiadana na poziomie kolejnych 300 procent - mówił w rozmowie z TOK FM Marcin Łubiński prezes firmy Admus zarządzającej nieruchomościami.

Firma wykonała symulację, która pozwoliła oszacować, ile w rzeczywistości trzeba będzie wydać na ogrzewanie mieszkania i wody. Okazało się, że wnioski są dalekie od dobrych.

W 2021 roku kilowatogodzina wyceniana była na 300 zł. Teraz jest to koszt ok. 2600 zł. Nie pomagają w tym nawet dopłaty rządowe na energię. Podrożeje nie tylko ogrzewanie, ale również prąd i ciepła woda.

- Według naszych symulacji, które przeprowadziliśmy w firmie Admus, przez te wszystkie podwyżki zapłacimy w całej Polsce średnio o ok. 80 procent więcej za mieszkania w nowym budownictwie i ok. 150 procent więcej za lokale w starszych budynkach - przekazał Łubiński. Stare budownictwo, które nie jest wystarczająco ocieplone, będzie potrzebowało więcej energii do ogrzania, a więc więcej węgla, gazu lub prądu.

- Obawiam się, że wysokie koszty utrzymania lokali zostaną już z nami na stałe. Będziemy musieli zupełnie zmienić swój styl życia. Włochy i Hiszpania już wprowadziły w budynkach użyteczności publicznej ograniczenia - stwierdził Łubiński.

Jednocześnie podkreślił, że jeśli pełnych kwot nie będą wpłacać wszyscy członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, te mogą przestać być wypłacalne, a to oznacza, że całe osiedla będą odcinane od mediów.

To tragiczna wizja przed zimą, szczególnie dla uboższych osób. Podwyższenie ich kosztów życia może sprawić, że ogrzewanie i zużycie zwykłych mediów stanie się dla nich luksusem. Rząd w tej sprawie jak na razie nie ma wiele do zaoferowania, a zimą przekonamy się, na ile pesymistyczne przewidywania się sprawdzą. Warto jednak zacząć oszczędzać.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, TOK FM

Tagi: mieszkanie