Goniec.pl
Nowe przepisy drogowe

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielu Polaków nie ma pojęcia o nowych przepisach od jutra. Obowiązują wszystkich

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Od 1 czerwca 2021 roku w życie wchodzą nowe przepisy o ruchu drogowym, które obejmą wszystkich Polaków. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie dokładnie czekają nas zmiany, a warto zapoznać się z nimi, by uniknąć wysokiego mandatu.

Nowe przepisy będą dotyczyć zarówno kierowców, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego. Zmiany zostaną wprowadzone m.in. w zakresie pierwszeństwa na drodze i choć wchodzą w życie już od jutra, nie wszyscy o nich słyszeli.

Nowe przepisy wejdą w życie już 1 czerwca 2021 roku

Choć już od jutra obowiązywać będą nowe przepisy o ruchu drogowym, okazuje się, że niewielu Polaków o nich wie. Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało kampanię informacyjną w sprawie nowych przepisów, jednak do tej pory nie została ona zrealizowana.

Z tego powodu serwis moto.pl zlecił badanie na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, z którego wynika, że aż 37 proc. Polaków nie słyszało o zmianach w prawie, zapowiadanych na 1 czerwca 2021 roku.

Jak donosi redakcja portalu motoryzacyjnego, najmniej o nowych wytycznych wiedzą ludzie młodzi. Spośród przebadanych osób w wieku 18-24 lata zaledwie 48 proc. wie o zmianach w przepisach, choć wielu z nich jest ich adresatami.

Nowe zmiany bowiem zakazują m.in. korzystania z urządzeń elektronicznych, tj. telefon komórkowy, na przejściu dla pieszych. Za przechodzenie przez jezdnię w czasie pisania wiadomości lub przeglądania mediów społecznościowych będzie można dostać mandat.

Od 1 czerwca 2021 roku wprowadzone zostaje pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście. Do tej pory obowiązywała zasada pierwszeństwa dla pieszych, jeśli już znajdowali się na przejściu. Wciąż należy jednak zachowywać ostrożność w czasie wkraczania na jezdnie.

Ujednoliceniu ulegnie również wartość limitu prędkości w terenie zabudowanym. Od jutra będzie on wynosił 50 km/h bez względu na porę dnia. Do tej pory taki limit obowiązywał w godzinach 23:00-5:00, a w nocy wzrastał do 60 km/h.

Kierowcy od jutra mają również zakaz tzw. jazdy na zderzaku i będą zobowiązani do zachowania na drodze bezpiecznych odległości od innych pojazdów poza terenem zabudowanym. Powinien on być nie mniejszy, niż połowa wartości prędkości pojazdu.

Oznacza to, że poruszając się z prędkością 100 km/h, odstęp od poprzedzającego nas pojazdu nie powinien być mniejszy, niż 50 metrów. Zasada ta nie obowiązuje jednak podczas manewru wyprzedzania.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Został poproszony o bycie chrzestnym. Otrzymał listę żądań

  • Były ksiądz Natanek może stanąć przed sądem za słowa o dzieciach z in vitro

  • Katowice: 14-latek nie żyje. Skoczył z dachu budynku

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Moto

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >