Goniec.pl

"Wiadomości" TVP wydanie z dn. 13.11.2022 r.; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Wiadomości" TVP zmanipulowały wypowiedź Donalda Tuska. Padły mocne oskarżenia

14 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

"Wiadomości" TVP ponownie uderzyły w Donalda Tuska i tym razem potwierdziły, że nie cofną się przed niczym, nawet manipulacją wypowiedzi i osadzenie jej we własnym kontekście. Lider PO został oskarżony przez stację o antysemityzm. Największym zaskoczeniem jest zaangażowanie w sprawę nowego szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który wykracza poza zakres obowiązków.

"Wiadomości" TVP niejednokrotnie udowodniły, iż uważają Donalda Tuska za zło wcielone, które zstąpiło na ziemię, by ją zniszczyć. W niedzielę ponownie doszło do skandalicznego zachowania dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Zupełnie przez przypadek, gdy Jarosław Kaczyński wspomniał w Bielsku-Białej , że "pewien pan" nazywa go Żydem (i oczywiście żarliwie zaprzeczył, jakby należenie do narodu żydowskiego było czymś złym), "Wiadomości" TVP wrócili do czwartkowej wypowiedzi Donalda Tuska. Nie mogło zabraknąć tego, w czym TVP jest mistrzem: dostosowania wydźwięku materiału do z góry ustalonego planu.

"Wiadomości" TVP zmanipulowały wypowiedź Donalda Tuska

"Wiadomości" TVP po kadrowaniu wystąpień Donalda Tuska w taki sposób, by logo Platformy Obywatelskiej tworzyło imitację rogów, sięgnęły jeszcze niższego dna. Konrad Wąż w perfidny sposób wyciął fragment wypowiedzi byłego premiera i oskarżył go o antysemityzm.

Przypomnijmy, że niedawno w serwisie goniec.pl alarmowaliśmy o podobnej praktyce Wtedy do manipulacji i jawnego wycięcia fragmentu wypowiedzi z ponad godzinnego wystąpienia posunął się portal TVP Info .

Tym razem nie było inaczej. Czwartkowa wypowiedź Donalda Tuska w Sępólnie Krajeńskim została osadzona w kontekście rasistowskim i antysemickim. Gdyby naprawdę miała taki wydźwięk nagłośnienie jej i potępienie byłoby wskazane. "Wiadomości" TVP postanowiły jednak zakrzywić rzeczywistość .

Konrad Wąż skorzystał z fragmentu wypowiedzi, gdzie Donald Tusk krytykuje TVP. - Jeśli my przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej: nie, żeby mówili, że Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd - mówił Donald Tusk.

Widzowie "Wiadomości" TVP słowa te usłyszeli dwukrotnie, a Konrad Wąż postanowił im wyjaśnić, co "tak naprawdę" na myśli miał lider PO. - Tusk powiedział, że Żydzi są gorszymi ludźmi - oświadczył autor materiału w "Wiadomości" TVP. Nie jest to prawda i trudno uwierzyć, że Konrad Wąż nie wstydzi się podpisywać pod wyemitowanym w niedzielę materiałem. Dziennikarz "Wiadomości" TVP brnął dalej i w kontekście wypowiedzi Donalda Tuska podkreślił, że Żydzi byli w czasie wojny mordowani.

Szef KRRiT reaguje

Zaskoczeniem jest nie sam fakt, iż "Wiadomości" TVP postanowiły sprawdzić , czy można upaść niżej w rzetelności dziennikarskiej. Dziwi reakcja Macieja Świrskiego, nowego szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Na jego Twitterze pojawił się wpis, gdzie wskazał, że zleci "analizę całości materiału w celu stwierdzenia kontekstu oraz czy nie doszło do szerzenia rasizmu, oraz użycia mowy nienawiści". Problemem jest to, że... nie ma on prawa do kontrolowania słów polityków.

Branżowy portal Press.pl wskazuje, że KRRiT mogłaby zająć się sposobem prezentowania treści przez "Wiadomości" TVP . Ustawa o radiofonii na to wskazuje.- Analiza prawna będzie istotna, by uznać, kiedy relacja ze spotkania Tuska była emitowaniem materiału, który »mowę nienawiści«, a kiedy była tradycyjną treścią informacyjną. KRRiT może nałożyć grzywnę na nadawcę, który naruszył przepisy - wskazuje press.pl.

Źródło: press.pl, onet.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >

Polska

Górale i Ślązacy maszerowali w obronie Jana Pawła II. "On był nieskazitelnie czysty"
Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na autostradzie A4. Fiat punto wbił się w ciężarówkę
Czytaj więcej >

Polska

Księża wchodzą na nowy poziom z tym, ile wynosi "co łaska". Nawet 6 tys. zł za pogrzeb
Czytaj więcej >

Polska

Biedronka idzie na całość. Zacznie się w poniedziałek, klienci będą ustawiać się w kolejkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]