Goniec.pl > Wiadomości > "Wiadomości" TVP chciały oszukać widzów? Danucie Holeckiej nawet nie mrugnęła powieka
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.09.2023 18:35

"Wiadomości" TVP chciały oszukać widzów? Danucie Holeckiej nawet nie mrugnęła powieka

Danuta Holecka "Wiadomości" TVP
"Wiadomości" TVP z dn. 15.09.2023 (zrzut ekranu)

Po dyskusji na temat sposobu prezentowania numerów list wyborczych przez “Wiadomości” kurz jeszcze nie opadł, a tymczasem na horyzoncie pojawiła się kolejna “perełka”. Na jeden z większych kuriozów zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry, który wyśmiał wykres pokazany także w piątkowym (15 września) wydaniu serwisu. Patrząc na wspomnianą ilustrację przyznać trzeba, że grafika Telewizji Polskiej po raz kolejny poniosła fantazja. Naprawdę myśleli, że nikt nie zauważy?

"Wiadomości" TVP naginają rzeczywistość

Telewizja Polska po raz kolejny wspięła się na wyżyny manipulacji i mocno nagięła rzeczywistość, aby tylko zgadzała się z prezentowaną przez nią narracją. I choć do kłamstw i półprawd zdążyliśmy się już przyzwyczaić, piątkowe (15 września) wydanie “Wiadomości” było nimi naszpikowane do granic możliwości. 

Nic więc dziwnego, że w tej mnogości absurdów, coś mogło nam umknąć, na co zresztą zapewne liczyli twórcy serwisu, jednak czujność zachował Rafał Mundry. Ekonomista postanowił zwrócić uwagę na sposób, w jaki zaprezentowano wyniki sondażu na temat migracji. O co dokładnie chodziło?

Córka Lewandowskich przyłapała ich i zrobiła zdjęcie. Wszystko jest już jasne

"Perełka manipulacyjna" TVP

Pytanie zadane ankietowanym brzmiało: "Jak oceniasz politykę francuskiego rządu w sprawie migracji?".

Jak można było wyczytać z wartości liczbowych prezentowanych przez “Wiadomości”, 74 proc. respondentów odpowiedziało “źle”, 25 proc. “dobrze”, a 1 proc. nie miał zdania na ten temat. Co innego wynikało jednak z prezentacji graficznej, a mianowicie kołowego wykresu, na którym 25 proc. na pewno nie zajmuje ¼ koła. Wszystko widać we wpisie poniżej.

Kolejna twórcza grafika TVP

Jak już wspomnieliśmy, to niejedyna sprytnie zaplanowana “wpadka” sztandarowego serwisu TVP, jaka miała miejsce w piątek 15 września. “Wiadomości” na swój oryginalny sposób zaprezentowały także wyniki losowania przez Państwową Komisję Wyborczą numerów komitetów wyborczych.

W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, numer 2 - Trzeciej Drodze, numer 3 - Nowej Lewicy, numer 4 - Prawu i Sprawiedliwości, numer 5 - Konfederacji, a numer 6 - Koalicji Obywatelskiej.

Mimo tego, “Wiadomości” na szczycie grafiki umieściły PiS, a na samym końcu, nie wiedzieć dlaczego, Konfederację.

Źródło: “Wiadomości” TVP, Twitter

Tagi: TVP sondaż