Ważny komunikat GIF. Popularny syrop dla dzieci wycofany, wstrzymano sprzedaż w całej Polsce
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o popularny syrop na kaszel dla najmłodszych. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. Konieczne było wstrzymanie sprzedaży leku w całym kraju.
GIF wycofuje popularny lek
Popularny lek stosowany w przypadku kaszlu u dzieci został wycofany ze sprzedaży. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed używaniem trzech serii tego produktu. Decyzja została podjęta z powodu stwierdzenia "niezgodności wyglądu produktu leczniczego w postaci zmętnienia roztworu" w wymienionych seriach.
ZOBACZ: IMGW wydał pilne alerty. Zagrożenie w 7 województwach, trzeba uważać
Rewolucja w umawianiu wizyt lekarskich. Pacjenci nie będą musieli wydzwaniać do przychodni Przeżył śmierć kliniczną aż trzy razy. Jego relacja zmroziła rodzinę i lekarzyKlienci zgłaszali reklamacje
W poniedziałek, 4 listopada Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Szczecinie zgłosił podejrzenie wady jakościowej syropu Pulmopect (Levodropropizinum), 30 mg/5 ml, w butelkach 200 ml. Dotyczyło to serii 24371007A z datą ważności do stycznia 2026 r. oraz 23371022C i 23371024A ważnej do listopada 2025 r. Kolejne zgłoszenie wpłynęło 6 listopada z Bydgoszczy, dotyczące tych samych serii.
Reklamacje klientów dotyczyły zmienionego wyglądu produktu. Zgodnie z ulotką „Lek Pulmopect ma postać klarownego, jasnożółtego syropu o smaku malinowym”. Z kolei zdaniem zgłaszających miał on z kolei "widoczne zmętnienia pływające w syropie" i "galaretowatą substancję pływającą w syropie, nierozpuszczająca się po wstrząśnięciu”.
GIF wycofuje obrót w całym kraju
Wobec uzasadnionego podejrzenia, że lek nie spełnia ustalonych zasad jakościowych, zdecydowano o jego wycofaniu. Obrót produktem został wstrzymany w całym kraju. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności w celu celu ochrony zdrowia pacjentów, którzy mogliby przyjąć lek niespełniający norm jakościowych.
W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia jest w ocenie organu oczywiste. Niezgodność w wyglądzie produktu, bez potwierdzonej przyczyny i określenia charakteru tej niezgodności, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów - napisano w uzasadnieniu decyzji.