Pilny apel tuż przed Świętem Niepodległości. Chodzi o flagi
Już w poniedziałek, 11 listopada w całej Polsce odbędą się obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji na wielu domach czy instytucjach państwowych pojawią się biało-czerwone flagi. Istnieją jednak miejsca, gdzie kategorycznie nie można ich wywieszać, bowiem mogą wówczas stanowić “śmiertelną pułapkę”.
11 listopada. W niektórych miejscach flagi wieszać nie wolno
W świetle prawa każdy polski obywatel może wywiesić na swoim domu, w oknie lub na balkonie flagę naszego kraju. Organy państwowe i samorządowe mają taki obowiązek kilkanaście razy w roku. Jednym z nich jest zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.
Istnieją jednak miejsca, gdzie flagi są szczególnie niepożądane. Mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie. Apel w tej sprawie wystosowały niedawno władze Pienińskiego Parku Narodowego.
ZOBACZ: Dlaczego Donald Trump ma pomarańczową skórę? Ekspert wyjaśnia, aż ciężko uwierzyć
Nie żyje 5 osób, w tym dwójka małych dzieci. Nie spoczęły z matką w jednym grobie Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał zaledwie 40 lat11 listopada. Flaga może stanowić duże zagrożenie
Władze parku zwróciły się do Polaków, aby nie wywieszali flag na polskich szczytach. Istnieje ku temu kilka bardzo ważnych powodów.
Jako że nadrzędnym celem działalności parków narodowych jest ochrona przyrody, bardzo prosimy o niepozostawianie tego typu przedmiotów w terenie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla wielu rodaków manifestacja uczuć patriotycznych, widzimy, że takie obrazki mogą wzruszać i wzbudzać poczucie dumy, ale jest to jednak element obcy w tym miejscu — napisano na profilu społecznościowym PPN.
PPN tłumaczy, że flaga może zostać porwana przez wiatr i dostać się w niebezpieczny rejon, gdzie będzie się długo rozkładać i stanowić zagrożenie dla środowiska. Istnieje również szansa, że materiał stanie się śmiertelną pułapką dla zaplątanych w nią zwierząt.
11 listopada. Nieodpowiedzialne zachowanie turystów
Trzepocąca (flaga) wydaje dźwięk płoszący ptaki a oglądana z daleka staje się drażniącym punktem w naturalnym krajobrazie. Poza tym ktoś ją musi uprzątnąć - to pracownik parku odetnie potem plastikowe "trytytki", zdemontuje stalową rurkę, zwinie tkaninę i zniesie to wszystko do wsi. Bo ktoś flagi nie zabrał z powrotem. O tym też warto pamiętać - czytamy w komunikacie.
Przytaczana sytuacja miała miejsce m.in. 11 listopada 2018 roku. Wtedy na galerii widokowej na Okrąglicy (najwyższym szczycie w masywie Trzech Koron w Pieninach), turysta zatknął flagę na maszcie. Następnego dnia musiała ona zostać zabrana ze szczytu przez pracowników parku.