Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważne zmiany w pogrzebach. Biskupi właśnie podjęli decyzję
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.11.2023 11:13

Ważne zmiany w pogrzebach. Biskupi właśnie podjęli decyzję

cmentarz
Goniec.pl

Podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski biskupi wzięli pod lupę przepisy dotyczące pogrzebów z urną. Wprowadzono aż trzy bardzo istotne zmiany w przepisach dotyczących takich pochówków. Już niebawem wejdą one w życie.

Ważne zmiany w pogrzebach z urną

Coraz częściej wybieraną formą pogrzebów w kościele katolickim jest pochówek z urną. Trend ten przybiera znacznie na sile głównie w dużych miastach. Dla wielu jest znacznie wygodniejszy, praktyczniejszy i po prostu mniej emocjonalny.

Podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski nad kwestią kremacji oraz pogrzebów z urną pochylili się zebrani biskupi. Dokonano aż trzech istotnych zmian w przepisach. 

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

To już niebawem będzie możliwe. Zmiany w pogrzebach z urną

Pierwszą bardzo istotną zmianą w przepisach jest miejsce, w którym rozpoczyna się ceremonia pogrzebowa z urną. Standardowym miejsce rozpoczęcia pochówku jest kościół, jednak bardzo często bliscy zmarłych proszą o wyjście z urną z domu zmarłego. Wkrótce taka praktyka będzie możliwa.

Ważne zmiany nastąpią także w kwestii czytań mszalnych. Duchowni wyodrębnili wszystkie teksty, odpowiednie do ceremonii pogrzebowej z urną. 

Trzy istotne zmiany w pogrzebach z urną

Trzecia kwestia dotyczy przypadków kremacji księdza i biskupa. - W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione, bo tu była dyskusja, że urna będzie okadzana. Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku - poinformował bp Piotr Greger.

Wszystkie rozwiązania rozpatrzone podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski zostały przekazane do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.