Goniec.pl
Za brak maseczki w sklepie dostaniesz 500 złotych mandatu, policja zapowiada wzmożone kontrole

Unsplash.com/Atoms

Za brak maseczki w sklepie 500 zł mandatu, ruszają kontrole

11 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Część klientów sklepów otrzyma niedługo mandat w wysokości 500 złotych. Policja zapowiada wzmożone kontrole. Funkcjonariusze będą sprawdzać respektowanie obowiązku zakrywanie ust oraz nosa. Wystarczy, że wchodząc do sklepu, nie założysz maseczki ochronnej i możesz liczyć się ze sporym wydatkiem.

Coraz częściej w sklepach zauważyć można osoby bez maseczek ochronnych. Uwagę zaczęli zwracać na to ludzie zasłaniający usta i nos. Głównie ze względu na nagły wzrost dziennych zakażeń koronawirusem.

ferreras-nie-zyje

Nie żyje aktorka Danuta Nagórna

CZYTAJ DALEJ

- Wchodząc do sklepu w maseczce, czuję się jak frajer, ludzie patrzą na mnie jak na kosmitę - napisał do "Gazety Wyborczej" pan Jacek z Rzeszowa, czytelnik.

- Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia dostępnym na rządowej stronie internetowej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Klienci nie noszą maseczek

- Czwarta fala epidemii już jest, codziennie widzimy wzrost zakażeń, a ludzie zachowują się, jakby nie mieli internetu, ani telewizji - napisał w liście do "GW" pan Jacek.

Mieszkaniec Rzeszowa nie ukrywał swojego oburzenia. - Mimo że obowiązek noszenia maseczki w sklepach nadal obowiązuje, mało kto go przestrzega - dodaje.

- Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem - czytamy w ostatnim komunikacie MZ z 30 września na temat obowiązujących obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na poluzowanie obostrzenia dotyczącego konieczności zakrywania ust oraz nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Warto zaznaczyć, że w przypadku obowiązku noszenia maseczek ochronnych mowa nie tylko o sklepach, ale wszystkich budynkach, do których wchodzimy.

Policja zapowiada większe kontrole

Pan Jacek podkreślił, że nawet obsługa nie zwraca uwagi na zasłanianie ust oraz nosa. "Gazeta Wyborcza" zapytała rzeszowską policję, czy w związku z informacją przesłaną przez czytelnika funkcjonariusze zwrócą większą uwagę na noszenie maseczek w sklepach.

- W związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 rzeszowscy policjanci zwiększą liczbę kontroli w galeriach, placówkach handlowych oraz środkach transportu publicznego - przekazał w odpowiedzi na pytania "GW" rzecznik rzeszowskiej policji, Adam Szeląg.

Większej ilości kontroli policji spodziewać można się w całym kraju. Brak maseczki w pomieszczeniu zamkniętym może skutkować nie tylko pouczeniem i nakazem jej założenia. Policjanci mogą nałożyć mandat w wysokości 500 złotych.

Powalające sceny na grobie Krzysztofa Krawczyka. Wszystko w jego urodziny

Slajd 1 z 5

fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Odwiedziny na grobie ojca

W rocznicę urodzin Krzysztofa Krawczyka jego grób odwiedził syn wspólnie z wieloletnim przyjacielem ojca, Marianem Lichtmanem. / fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wyborcza.pl, gov.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS jeszcze w październiku wypłaci dodatkowe pieniądze w ramach czternastej emerytury

Pieniądze

Jeszcze w październiku ZUS zacznie wypłacać czternastą emeryturę

Czytaj więcej >
fot. Przemysław Terlecki

Pieniądze

W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

Czytaj więcej >
Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >