Goniec.pl
pieniadze

Iberion materiały własne

"W Polsce może dojść do zamykania szklarni i rezygnacji z tej formy uprawy". Wszystko przez gaz, ceny rosną

14 Października 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Inflacja we wrześniu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,8 procent rok do roku. Jej skutki widocznie odczuwamy na zakupach, a ekspert zapowiada, że będzie jeszcze gorzej. Mało tego - zwykłe pomidory będą tylko dla lepiej zarabiających. Abstrakcja?

Wręcz galopujące ceny gazu widocznie odbijają się na cenie produktów spożywczych. Bardzo prawdopodobne, że za kilka miesięcy ceny wystrzelą w niewiarygodny sposób. Polska może podzielić los Holandii - tam pomidory są nieopłacalne w uprawie. Z innymi warzywami również jest spory problem.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

Polacy muszą pogodzić się z tym, że ceny będą gwałtownie rosły

- Jeśli podwyżki cen gazu nie wyhamują, w Polsce może dojść do zamykania szklarni i rezygnacji z tej formy uprawy - przyznał Michał Lachowicz z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych na antenie TOK FM. Oznacza to niedobór krajowych warzyw, a te sprowadzane z zagranicy również mogą powalić ceną.

Przykładowo w Holandii już zamknięto część upraw szklarniowych. Michał Lachowicz przewiduje, że również i Polska może podzielić ten sam los. Gdy wiosną pójdziemy na zakupy do sklepu czy na bazarek, złapiemy się za głowę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nie lepiej jest u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech inflacja wynosi już prawie 4% i już podrożały owoce oraz warzywa. Osoby żyjące z zasiłków i te najmniej zarabiające mogą pomarzyć o jedzeniu wyżej wymienionych produktów, chociażby kilka razy w tygodniu.

Osoby będące na specjalnej diecie oraz te zwyczajnie odżywiające się zdrowo muszą przygotować się na nadwyrężenie domowego budżetu. Pomidory, sałata, marchew czy kalafiory mocno podrożały, a zaznaczmy, że ceny już stały się dla wielu zaporowe kiedy pojawił się koronawirus.

Drożeje także mięso oraz zboże

Nie zapominajmy, że na rynku można zaobserwować rosnące z miesiąca na miesiąc ceny zboża oraz mięsa. To efekt dużych wzrostów cen na światowych rynkach rolnych z początku 2021 roku.

Michał Gniazdowski, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ostrzega, że prawdopodobnie do końca roku będziemy mogli obserwować kolejne wzrosty cen z miesiąca na miesiąc. Oznacza to, że zdrożeje nie tylko mięso, ale też pieczywo, mąka i pochodne produkty.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: o2.pl

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >