Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > UOKiK ostrzega przed gęsią Pipą. To trzeba wiedzieć, chodzi o dzieci
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.07.2023 13:23

UOKiK ostrzega przed gęsią Pipą. To trzeba wiedzieć, chodzi o dzieci

wakacje stragany pluszaki pamiątki
(zdj. ilustracyjne) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Gęś Pipa z miejsca podbiła serca Polaków. Pluszaki biało ptaka z pomarańczowym dziobem można znaleźć od morza, aż po Tatry. Rodzice chętnie kupują sympatyczną gęś dzieciom, ale UOKiK ostrzega. - Weź pod uwagę nie tylko modę - apelują eksperci.

Gęś Pipa rozkochała w sobie Polaków

Gęś Pipa to nieodłączony obrazek w każdym zakątku Polski. Ptak stał się ulubieńcem dzieci, a rodzice ciesząc się, że ich pociechy znalazły tak sympatyczną zabawkę, chętnie sięgają do portfeli.

Skąd wzięła się gęś Pipa, która szturmem rozkochała w sobie cały kraj? Okazuje się, że za wakacyjną popularnością pluszaka stoi jeden z twórców internetowych. Gęś w rzeczywistości należy do Magdaleny Magiery, a jej przyjaźń z przybywającym nad jezioro Kamilem rozczuliła internautów. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Potężne gradobicie w Polsce. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec

Pluszaki gęsi znajdziesz wszędzie, ale eksperci ostrzegają

- Kamil przyjeżdżał, Pipa podchodziła pod auto, on do niej mówił. Chodziła za nim i widocznie połączenie jego visualu plus głosu dało taki efekt - mówiła właścicielka prawdziwej gęsi w rozmowie z Dzień dobry TVN.

Pluszak przedstawiający gęś Pipę rozlał się po Polsce, ale UOKiK ostrzega rodziców. Zanim wydadzą pieniądze na śnieżno białego ptaka, powinni się mu przyjrzeć. Niektóre okazy mogą okazać się dla ich dzieci śmiertelną pułapką.

- Podejmując decyzję o zakupie zabawki, zwróćmy uwagę na jej bezpieczeństwo. Nawet najsłodsze i najmodniejsze pamiątki – gdy nie spełniają norm – mogą stanowić zagrożenie dla dzieci - czytamy w specjalnym komunikacie. Co to dokładnie oznacza? 

Zwróć na to uwagę, a twoje dziecko będzie bezpieczne

UOKiK podkreśla, że kupowanie dzieciom zabawek, w tym gęsi Pipy, nie jest niczym złym, ale trzeba mieć pewność, że zabawka jest bezpieczna. Chodzi o dopasowanie do wieku i rozwoju dziecka. Bycie “na topie” powinno zejść na drugi plan.

W specjalnym ostrzeżeniu eksperci wskazują, że należy sprawdzić wykonanie konkretnego modelu. Warto zwrócić uwagę na zamki, słabe szwy, czy małe części. Wszystko to może doprowadzić do zakrztuszenia się lub skaleczenia ostrymi elementami. Dodatkowo każda zabawka na rynku europejskim, nie tylko pluszaki, musi na sobie posiadać oznaczenie CE. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że producent deklaruje bezpieczeństwo produktu.

Źródło: uokik, ddtvn

Tagi: UOKiK dzieci