Potężne gradobicie w Polsce. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec
Niech nie zwiedzie nikogo wysoka temperatura i pogodne niebo. W kilku miejscach w Polsce spokojną środę zakłóciły intensywne gradobicia z kulami lodu o średnicy do 4 cm. Kolejne superkomórki burzowe cały czas tworzą się na południu kraju, a to oznacza, że dynamicznych zjawisk może być jeszcze więcej. Te, które już dały o sobie znać, zostały uwiecznione na spektakularnych nagraniach przez internautów.
Niszczycielski grad na południu Polski
W ostatnich dniach przechodzimy przez prawdziwy pogodowy rollercoaster. Upały najpierw przeplatały się z nawałnicami i potężnymi burzami, a teraz doszły do nich jeszcze gradobicia.
Choć w środę jest dość ciepło i w przeważającej części kraju pogodnie, na południu gdzieniegdzie utworzyły się superkomórki burzowe, a niebo zasnuło się złowieszczymi chmurami. M.in. w rejonie Nowego Sącza spadł grad o średnicy do 4 cm. Meteorolodzy ostrzegają natomiast, że to wcale nie musi być jeszcze koniec.
Dramatyczne sceny na koncercie Janna. Nagle musiał przerwać występZima w środku lata
Jak czytamy w prognozach IMGW, w trakcie burz na Pomorzu, Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie może spaść do 10 mm deszczu. Jeszcze większe opady odnotować mogą mieszkańcy rejonów podgórskich, przy czym za każdym razem zjawiskom tym będzie towarzyszył też silny wiatr.
Z relacji internautów w mediach społecznościowych wynika jednak, że tym, co najbardziej powinno martwić, są nawiedzające dziś południowe województwa opady gradu. Zważając na to, że jest środek lata, ich skala zadziwia. W niektórych miejscach krajobraz w jednej chwili zmienił się na zimowy.
Sieć obiegły szokujące relacje
Robiące duże wrażenie nagrania zamieszczono choćby w serwisie Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info na Twitterze. Pochodzi ono z Tabaszowej w gminie Łososina Dolna:
Użytkownik FB7 pochwalił się natomiast spektakularnym wideo nakręconym w Korzennej w Małopolsce:
Również w okolicach Nowego Sącza spadł grad, którego bryły mogły wyrządzić spore szkody:
Źródło: Twitter, Interia, IMGW