Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ulga mieszkaniowa może cię zaskoczyć, warto o tym pamiętać. Rozliczysz się z podatku i zyskasz sporo pieniędzy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.03.2023 14:19

Ulga mieszkaniowa może cię zaskoczyć, warto o tym pamiętać. Rozliczysz się z podatku i zyskasz sporo pieniędzy

Niewiele osób o tym wie, chodzi o ulgę mieszkaniową i sposób na zmniejszenie podatku
goniec.pl

Nie rozliczyłeś się jeszcze z podatku PIT za 2022 r.? Możliwe, że to dobrze. Niewiele osób uprawnionych do ulgi mieszkaniowej wie, że może sporo oszczędzić i zyskać pieniądze odpisując od podatku… nową pralkę, zmywarkę, czy nawet meble i kuchenkę gazową.

PIT za 2022 r.: ulga mieszkaniowa, dzięki niej zapłacisz mniejszy podatek

Trwa czas rozliczania podatku PIT za 2022 r. Polacy masowo składają deklaracje podatkowe do właściwych skarbówek, a fiskus bada, czy otrzymane wiadomości na temat sytuacji finansowej są prawdziwe. Co roku wiele osób zastanawia się jednak z jakich ulg podatkowych może skorzystać. 

Rodzice bez dwóch zdań mogą korzystać z ulgi na dzieci, osoby leczące się wpisują ulgę rehabilitacyjną, ale sposobów na pozostawienie w kieszeni pieniędzy jest jeszcze więcej. Jednym z nich jest głębsze wczytanie się w zasady ulgi mieszkaniowej.

"Nasz nowy dom". Samotna matka dostała nie tylko remont. Pierwszy taki przypadek w historii programu

Ulga mieszkaniowa: niewiele osób wie, że może to odliczyć od podatku

Ulga mieszkaniowa nie przysługuje niestety wszystkim. Przepisy mówią jasno, jeśli rozliczasz podatek PIT, a w ciągu ostatnich trzech lat sprzedałeś nieruchomość, to możesz nieco zmniejszyć należny podatek. Kluczowe jest jednak udowodnienie fiskusowi, że pieniądze, jakie pojawiły się na koncie po sprzedaży domu, czy mieszkania zostały przeznaczone na tzw. własne cele mieszkaniowe

Większość osób, które mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej myśli, że od podatku odpisać może tylko i wyłącznie koszty związane z kupnem działki pod dom, czy nabycia mieszkania. Jest jednak inaczej. Portal biznes.interia.pl wskazuje, że pieniądze w ramach ulgi mieszkaniowej należą się również w przypadku drobniejszych zakupów.

Mowa o kupnie nowego sprzętu AGD. Jeśli przysługuje ci ulga mieszkaniowa, to od podatku możesz odliczyć m.in.: zmywarkę, pralkę, lodówkę, kuchenne gazową, kuchenkę elektryczną, czy płytę indukcyjną. To jednak nie wszystko. 

Od podatku w tym przypadku możesz odliczyć także meble w zabudowie kuchennej (konieczne jest przedstawienie rachunku lub faktury wystawionej przez stolarza, lub firmę), szafkę będącą elementem mocowania umywalki (w ramach kompletu), czy nawet szafy wnękowe i pawlacze. W ostatnim przypadku kluczowe jest to, by były one trwale związane z lokalem mieszkalnym i wykonane zostały na indywidualne zlecenie.

Haczyk w uldze mieszkaniowej, te osoby z niej nie skorzystają

Jest jednak haczyk. Ulga mieszkaniowa to dla wielu Polaków szansa na oszczędności, ale trzeba znać ważne zasady. Haczyk dotyczy nie tylko trzyletniego okresu sprzedaży nieruchomości. Biznes.interia.pl wyjaśnia, że wszyscy, którzy otrzymali lub kupili nieruchomość ponad pięć lat temu są automatycznie skreśleni z listy osób, które mogą skorzystać z korzystnej dla ich kieszeni ulgi podatkowej.

Co to dokładnie znaczy? W przypadku, gdy mieszkanie lub dom było w posiadaniu płatnika dłużej niż pięć lat, nie przysługuje mu ulga mieszkaniowa. Podatek będzie zatem wyższy.

Źródło: biznes.interia.pl