Goniec.pl
Ukraina: Piękny gest ku pamięci Marii i Lecha Kaczyńskich. Para prezydencka ma swój obelisk

TRICOLORS/East News

Ukraina w piękny sposób uczciła pamięć Marii i Lecha Kaczyńskich. Para prezydencka ma swój obelisk

5 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

W ukraińskim Czortkowie w obwodzie tarnopolskim odsłonięto w niedzielę obelisk ku czci Marii i Lecha Kaczyńskich. Uroczystość odbyła się w dniu 500. rocznicy nadania miejscowości praw miejskich przez króla Zygmunta I Starego. W jej trakcie odczytano listy napisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego oraz premiera i prezesa PiS.

Ukraina nie zapomina o wielkiej sympatii i trosce, jaką przez lata darzyli ją polegli w katastrofie smoleńskiej ś.p. prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka ś.p. Maria Kaczyńska.

Jarosław Kaczyński w Nowym Targu: prezes PiS musiał wychodzić bocznymi drzwiami

Dantejskie sceny na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS musiał uciekać bocznymi drzwiami

CZYTAJ DALEJ

Zaledwie niecałe dwa miesiące po tragedii Tu-154, 27 maja 2010 r., w Odessie odbyła się uroczystość nadania imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ulicy, a także odsłonięto pamiątkową tablicę. Podobnie stało się też kilka lat później w Żytomierzu. Wczoraj zaś para prezydencka doczekała się obelisku w historycznym Czortkowie.

Ukraina. Odsłonięto obelisk ku czci poległej pod Smoleńskiej pary prezydenckiej

W uroczystości odsłonięcia monumentu nie wzięli udziału przywódcy Polski i Ukrainy ani wyżsi przedstawiciele polskiego rządu, jednakże na miejscu obecny był ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki. Dyplomata przeczytał zgromadzonym list, jaki z okazji tego podniosłego wydarzenia napisał prezydent Andrzej Duda.

- Z uznaniem przyjąłem wiadomość o dzisiejszej uroczystości w Czortkowie (...). Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz pani Maria Kaczyńska, wspierająca go wspaniała pierwsza dama, byli gorącymi patriotami i ludźmi wielkiej kultury ducha. Z dawnymi wschodnimi terenami Rzeczypospolitej Obojga Narodów łączyło ich żywe zainteresowanie historią tych ziem oraz korzenie rodzinne (...) – przekazała głowa państwa.

Prezydent Duda podkreślił także wytężony wysiłek, z jakim ś.p. Lech Kaczyński wspierał wolnościowe dążenia Ukrainy, zabiegał o jej niepodległość, bezpieczeństwo, stabilny rozwój i integrację z resztą Europy.

W podziękowaniach do osób odpowiedzialnych za powstanie pamiątkowego obelisku zaznaczał, że data uroczystości nie jest przypadkowa i stanowi dla naszych narodów ważny symbol. W niedzielę przypadała bowiem 500. rocznica nadania Czortkowi praw miejskich przez króla Zygmunta I Starego, władcę Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, których wojska pokonały armię moskiewską pod Orszą w 1514 roku. 

- Było to wspólne zwycięstwo Polaków, Litwinów i Rusinów, tworzących wówczas wielonarodową Rzeczpospolitą, wspólny dom i oazę wolności dla ludów wielu języków, kultur i religii. Niech ten chlubny, krzepiący kontekst historyczny napełni wszystkich czortkowian otuchą, niech doda im wiary i sił, aby przetrwać obecny trudny czas i znów cieszyć się pokojem i wolnością. Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje wolna Polska! – napisał Andrzej Duda.

Zełenski o ś.p. Lechu Kaczyńskim: "Przykład śmiałego lidera, którego działania zmieniają historię"

Równie podniosły i przejmujący był list, jaki do uczestników wydarzenia skierował prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca okupowanego przez Rosjan kraju docenił w nim starania ś.p. Lecha Kaczyńskiego na rzecz wspierania wolnej Ukrainy, podkreślając, że zmarły polityk stał się "przykładem śmiałego lidera, którego działania zmieniają historię".

- Lech Kaczyński w Tbilisi wyraził solidarność z Gruzją i zaapelował do całego świata o zjednoczenie w działaniach przeciwko imperium rosyjskiemu, przeciwko ambicjom Kremla. Niestety, świat nie usłyszał tej rady ani w 2008 roku, ani w 2014 roku, kiedy Rosja anektowała Krym, co otworzyło drzwi do zaatakowania przez Rosję całej Ukrainy w lutym 2022 roku – przypomniał.

Zełenski zaznaczył także, że polsko-ukraińska współpraca widoczna jest również dziś, w obliczu rosyjskiej inwazji, kiedy to ramię w ramię walczymy z agresorem.

- Z pewnością odniesiemy zwycięstwo, aby raz i na zawsze zatrzymać zagrożenie dla Ukrainy, Polski i całej Europy, o którym mówił prezydent Lech Kaczyński - oświadczył prezydent Ukrainy.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kościół komentuje żądania Jarosława Kaczyńskiego ws. reparacji od Niemiec. Jest oświadczenie Arcybiskupa Gądeckiego

  • Tragedia w Oławie. Rodzinna kłótnia zakończyła się morderstwem. 45-latek zginął od ciosów siekierą

  • Rzecznik Putina przerywa milczenie. Dyktator gotowy do negocjacji z Zełenskim, Kreml ujawnił warunki

Źródło: Goniec.pl, TVP Info

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >