Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Tymi pieniędzmi w 2025 roku nie zapłacisz. Kasjerka może odmówić przyjęcia gotówki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.01.2025 20:18

Tymi pieniędzmi w 2025 roku nie zapłacisz. Kasjerka może odmówić przyjęcia gotówki

gotówka
fot. Goniec

W obecnych czasach zdecydowana większość z nas płaci za wszelkie zakupy kartą płatniczą. Jest to bardzo wygodna opcja, która sprawia, że nie musimy nosić zbędnej gotówki w portfelu. Wciąż jest jednak wielu zwolenników fizycznych banknotów, którzy z różnych powodów wolą taką formę transakcji. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia gotówki. Wielu nawet o tym nie wie. 

Sprzedawca w takiej sytuacji ma prawo odmówić przyjęcia gotówki

Niedawno informowaliśmy o tym, że Rada Europejska i Parlament Europejski zaakceptowały nowe przepisy dotyczące płatności gotówką. Mowa o określonych limitach, które miałyby obowiązywać na terenie krajów UE, w tym także Polski. Zmiany zakładają ustalenie limitu płatności gotówkowej na kwotę 10 tys. euro. Wielu obywateli bardzo sceptycznie podchodzi do tego pomysłu. Zwłaszcza ci, którzy na co dzień zdecydowanie bardziej preferują transakcję "z rąk do rąk" z wykorzystaniem gotówki. Okazuje się, że sprzedawca w sklepie nie zawsze musi przyjąć nasze banknoty. 

Zakaz pieców gazowych. Padł termin, każdy powinien wiedzieć

W tej sytuacji sprzedawca może nie przyjąć twojej gotówki

Polskie prawo i przepisy nie zawsze są do końca jednoznaczne, co prowadzić może do wielu zaskakujących sytuacji. Ustawa z  29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim mówi jasno, że polskie banknoty i monety są oficjalnym środkiem płatniczym w kraju. Przepisy jednak nie są do końca precyzyjne i pozwalają na interpretację w zależności od danej sytuacji.

Sprzedawca może odmówić przyjęcia gotówki np. w sytuacji, jeśli banknoty są uszkodzone lub naderwane. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o ich wymianę. 

Co ciekawe, kasjer w sklepie również może nie przyjąć naszej gotówki, jeśli nie jest w stanie wydać z niej reszty. Taka sytuacja zdarza się bardzo często w małych punktach handlowych i jest niezwykle kłopotliwa dla obydwu stron. Zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, również transakcje powyżej 15 tysięcy euro muszą być bezgotówkowe. 

Sprzedawcy muszą informować o akceptowanych formach płatności

W Polsce przedsiębiorcy mają obowiązek informować klientów o tym, jakie formy płatności w danym miejscu są akceptowane. Najczęściej jest to wyrażane poprzez wywieszenie komunikatu w lokalu. Warto dodać, że duży wpływ na ograniczenie transakcji gotówkowych miała pandemia. W czasach COVID-19 ze względów sanitarnych starano się przede wszystkim dokonywać rozliczeń elektronicznych i bezgotówkowych. W sytuacji gdy kasjer w sklepie lub inny przedsiębiorca odmawia nam przyjęcia gotówki w sposób niezgodny z prawem, możemy zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. 

ZOBACZ: 500 plus dla małżeństw. Dodatkowe pieniądze za trwałość małżeństwa