Będzie limit płacenia gotówką? Unia Europejska zapowiada przełomowe zmiany
Nie wszyscy Polacy będą zadowoleni z tych doniesień. Rada Europejska i Parlament Europejski zaakceptowały nowe przepisy dotyczące płatności gotówką. Już niebawem możemy mieć do czynienia z określonymi kwotami, których nie będzie można przekroczyć.
Ważne zmiany w płatnościach gotówką, nie wszyscy będą zadowoleni
Mimo iż rozwój technologii z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny i angażujący, to wciąż wielu z nas woli tradycyjne metody płatności takie jak gotówka. Składa się na to mnóstwo czynników, m.in. ostrożność związana z cyberprzestępczością, nieufność wobec powszechnej digitalizacji czy bardzo często również konieczność. Na wielu bazarach i w mniejszych sklepach terminale płatnicze często nie są dostępne, a sprzedawcy wolą klasyczne metody płatności "z rąk do rąk".
Warto zaznaczyć, że starsze pokolenia nie zawsze mają też dostęp do smartfonów i aplikacji bankowych i nierzadko mają większe zaufanie do pieniędzy w formie fizycznej niż tej elektronicznej. Okazuje się, że już niebawem czekać nas mogą przełomowe zmiany, z których z całą pewnością nie wszyscy będą zadowoleni.
Chaos prawny w Polsce. Sondaż Gońca: największa wina po stronie PiSLimity w transakcjach gotówkowych? Unia Europejska zapowiada zmiany
Unia Europejska planuje istotne zmiany, które mają na celu zapewnienie obywatelom większego bezpieczeństwa w kwestiach finansowych. W związku z rosnącymi zagrożeniami dotyczącymi prania brudnych pieniędzy chce wprowadzenia jednolitych zasad, które pomogą zwalczyć przestępstwa finansowe. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela? Pojawiają się doniesienia o wprowadzeniu limitu płatności gotówkowych. Osiągnięto w tej kwestii już wstępne porozumienie, a jednolite zasady mają zostać wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej.
ZOBACZ: Urlopy w 2025 roku. Niektórzy będą mieli nawet 47 dni wolnego zamiast 20 lub 26
Kiedy zmiany w płatnościach gotówką wejdą w życie?
Zmiany zakładają ustalenie limitu płatności gotówkowej na 10 tys. euro. Warto jednak zaznaczyć, że każdy kraj członkowski UE może indywidualnie jeszcze obniżyć tę kwotę. Obecnie w Polsce funkcjonuje ograniczenie do 15 tys. zł, które obejmuje firmy. Zapowiadane jednolite przepisy mają również dotyczyć sprzedawców tzw. dóbr luksusowych jak samochody, czy biżuteria. Będą oni zobowiązani do skrupulatnej weryfikacji klientów i zgłaszania podejrzanych transakcji. Zakupy gotówkowe w przedziale 3-10 tys. euro będą wiązały się ze szczegółową kontrolą danych klienta.
Zmiany w płatnościach gotówkowych i wprowadzenie limitu do 10 tys. euro ma wejść w życie w roku 2027. Warto dodać, że przepisy mają również obowiązywać coraz bardziej popularne na całym świecie kryptowaluty. Tu również będzie obowiązywała konieczność dokładnej weryfikacji tożsamości klienta.
ZOBACZ: Zwolnienia lekarskie w 2025 roku. Te osoby powinny spodziewać się kontroli ZUS