Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Ukraina

Ukraina

Marek BAZAK/East News, Twitter/Krzysztof Kosiński
13.02.2022 11:45 Wojewoda mazowiecki wysłał "pilną prośbę". Chodzi o uchodźców

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do zarządców regionu z "pilną prośbą". Od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast domaga się wskazania listy obiektów, w których można byłoby kwaterować cudzoziemców. Wszystko z powodu napiętej sytuacji wokół Ukrainy.W tym samym czasie przywódcy Zachodu kontynuują działania o charakterze dyplomatycznym. Jak już informowaliśmy, w sobotę prezydent USA Joe Biden rozmawiał przez telefon z prezydentem Władimirem Putin, a w planach są kolejne konsultacje, aby uniknąć eskalacji napięcia.

DANIEL LEAL/AFP/East News
13.02.2022 11:15 Premier skrytykował europejskie elity za powiązania z Rosją. "To przyprawia o ból głowy"

Premier Mateusz Morawiecki skomentował rosnące napięcie wokół Ukrainy na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica". Jego zdaniem europejskie elity mają "klapki na oczach", a skala przywódców, którzy współpracują z Rosją "przyprawia o ból głowy". W tekście wystosował także apel do liderów Zachodu.Szef polskiego po raz kolejny poruszył wątek, którym żyją Polacy i Europejczycy. Więcej na temat jego artykułu w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika można przeczytać tutaj.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
13.02.2022 09:47 Amerykańskie media: Warto posłuchać ostrzeżeń Polski. "Prorocze" słowa Lecha Kaczyńskiego

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" wskazuje, że w obliczu napiętej sytuacji między Rosją a Ukrainą warto posłuchać Polski. Autor artykułu stwierdził, że ocena poczynań Kremla, którą w 2008 roku przedstawił Lech Kaczyński okazała się "prorocza". Jego zdaniem zignorowanie ostrzeżeń Polski może skłonić Rosję do wybrania kolejnego celu ataku.Tymczasem USA i Rosja nadal kontynuują konsultacje. W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Joe Bidenem, a o przebiegu konsultacji można przeczytać tutaj.

Abp Stanisław Gądecki apeluje o modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie
12.02.2022 22:04 Apel abpa Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący KEP prosi o modlitwę w specjalnej intencji

Księża i wierni w całej Polsce adresatami szczególnego apelu abpa Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosi o modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie.W sobotę na stronie Episkopatu pojawiły się specjalne słowa abpa Stanisława Gądeckiego. Powodem jest zaostrzenie konfliktu u wschodnich sąsiadów Polski. Niedzielne msze oraz te odprawiane w pozostałe dni nadchodzącego tygodnia, będą wyglądać nieco inaczej. Przewodniczący KEP poprosił, by podczas nabożeństw - jeszcze zanim wierni rozejdą się do domu - w szczególny sposób pomodlić się intencji ukraińskich sąsiadów, którzy stanęli przed widem konfliktu zbrojnego.

Polskie MSZ wydało pilny komunikat. Podjęto decyzję, jest oficjalne ostrzeżenie
12.02.2022 16:30 Polskie MSZ wydało pilny komunikat. Podjęto decyzję, jest oficjalne ostrzeżenie

Pilny komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort zwrócił się do wszystkich osób planujących podróże. Dyplomaci nie mają wątpliwości, że obecnie podróż do Ukrainy nie jest bezpieczna. Wprost odradzają wybieranie tego kierunku, jest oficjalne stanowisko.Sytuacja na terenie Ukrainy, kraju bezpośrednio sąsiadującego z Polską zmusiła Ministerstwo Spraw Zagranicznych do wydania specjalnego ostrzeżenia. W komunikacie wskazano, iż podróż do Ukrainy nie jest wskazana z racji realnego zagrożenia.- Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne - napisało w pilnym komunikacie polskie MSZ.Nie tylko wyszczególniono regiony Ukrainy, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie. Resort wskazuje na możliwe zagrożenia i sytuacje, na które należy się przygotować w przypadku przebywania w Ukrainie.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Piotr Molecki/East News
12.02.2022 14:47 Morawiecki: "Europa stoi dziś na krawędzi wojny"

Premier Mateusz Morawiecki skomentował coraz bardziej napiętą sytuacją wokół Ukrainy. Szef polskiego rządu uważa, że Władimir Putin wykorzystuje europejskie słabości "z cyniczną precyzją". Jego zdaniem "Europa stoi dziś na krawędzi wojny".Artykuł, w którym Mateusz Morawiecki przedstawił swoje stanowisko na temat poczynań Kremla, ukazał się w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph". O tym, co o rosnącym napięciu mówił prezydent Andrzej Duda pisaliśmy tutaj.

Jake Sullivan
12.02.2022 13:55 Konflikt Rosja-Ukraina. Jake Sullivan opowiedział o możliwych scenariuszach

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan podczas piątkowej konferencji ujawnił, jak mogą wyglądać możliwe scenariusze potencjalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Cokolwiek teraz się wydarzy, Zachód jest bardziej zjednoczony, niż był od lat, NATO zostało wzmocnione - zapewnił. Odnosząc się do konfliktu Rosja-Ukraina, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan przekazał, że rosyjska "inwazja może zacząć się w każdym momencie, także podczas trwających igrzysk olimpijskich".

Piotr Molecki/East News
12.02.2022 13:26 Pentagon: Dodatkowe 3 tysiące żołnierzy trafi do Polski

W ciągu najbliższych kilku dni do Polski przyleci dodatkowo 3 tysiące amerykańskich żołnierzy. Medialne doniesienia potwierdził Departament Obrony USA. Wszystko z powodu rosnącego napięcia wokół Ukrainy.W piątek gotowość do przyjęcia mundurowych deklarował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. We wpisie na Twitterze poinformował, że w tej sprawie konsultował się z sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

HANNIBAL HANSCHKE/AFP/East News
12.02.2022 09:12 Duda o sytuacji wokół Ukrainy. "Jest absolutna jedność przywódców Zachodu"

Andrzej Duda tuż po telekonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem przyznał, że wśród państw Zachodu panuje "poczucie głębokiej potrzeby solidarności" z Ukrainą w związku z możliwą agresją ze strony Rosji. Prezydent zaznaczył, że nie padły żadne deklaracje "wysłania jakichkolwiek sił militarnych". Mimo tego Ukraina może liczyć na pomoc finansową i dostawy broni defensywnej."Mamy jeden cel: ocalić pokój i odeprzeć agresję. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie", czytamy we wpisie, który Andrzej Duda opublikował na Twitterze. Poza nim w spotkaniu z prezydentem USA brali udział: Boris Johnson (premier Wielkiej Brytanii), Emmanuel Macron (prezydent Francji), Olaf Scholz (kanclerz Niemiec), Klaus Iohannis (prezydent Rumunii), Ursula von der Leyen (szefowa Komisji Europejskiej), Mario Draghi (premier Włoch), Charles Michel (szef Rady Europejskiej), Justin Trudeau (premier Kanady) i Jens Stoltenberg (szef NATO).

EN 01491797 0064
31.01.2022 12:35 Szef BBN: Polska gotowa przekazać Ukrainie amunicję

Szef BBN zaznaczył, że mowa jest tutaj o kilkudziesięciu tysiącach sztuk amunicji. Obecnie decyzja prezydenta jest finalizowana przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.- W ścisłym kontakcie z prezydentem zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie amunicji o charakterze defensywnym. Tę decyzję realizuje minister obrony narodowej […] Jesteśmy gotowi dostarczyć ją w każdej chwili. Oferta została dostarczona stronie ukraińskiej, czekamy na odpowiedź - wyjaśnił Paweł Soloch.Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował właśnie, jakiego rodzaju wsparcie Polska zaproponowała Ukrainie. Obecnie nasze władze czekają na odpowiedź naszych wschodnich sąsiadów co do tego, czy będą chcieli z takiej pomocy skorzystać.Wszystkie zainteresowane strony dążą do dyplomatycznego rozwiązania sporu wywołanego przez Rosję, ale ciągle nie można jeszcze wykluczyć ewentualnej agresji przeprowadzonej na terytorium Ukrainy. Dlatego też jutro dojdzie do kolejnych rozmów szefów dyplomacji USA i Rosji.

Pawel Wodzynski/East News
29.01.2022 09:44 Biedroń punktuje bezczynność Dudy. Porównał go do Lecha Kaczyńskiego

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, skomentował sytuację wokół Ukrainy, nawiązując do postawy rządu PiS i prezydenta. W trakcie rozmowy na antenie Programu III Polskiego Radia zarzucił Andrzejowi Dudzie bierność. Jego obecne zabiegi zestawił z zaangażowaniem Lecha Kaczyńskiego.Obecnie przy granicy Ukrainy stacjonuje już ponad 100 tys. żołnierzy rosyjskich. Zdaniem szefa NATO Jensa Stoltenberga Europa "musi być gotowa na różne formy agresji" ze strony Kremla.

EN 01510451 0680 (1)
27.01.2022 15:30 Tusk o sytuacji na Ukrainie. "Wzywam premiera, by nie uczestniczył w antyukraińskiej międzynarodówce"

Donald Tusk poruszył wątek napiętej sytuacji wokół Ukrainy w trakcie konferencji prasowej. Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zdementował informację o swoim udziale w planowanym spotkaniu liderów europejskiej prawicy. Jego zdaniem będzie to posiedzenie "antyukraińskiej międzynarodówki".Donald Tusk uważa, że "jesteśmy świadkami bardzo ważnego momentu w historii Europy". Jego zdaniem w najbliższym czasie okaże się, gdzie jest "granica politycznego Zachodu".

Andrzej Duda
25.01.2022 09:27 Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W piątek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące napiętej sytuacji na wschodzie i potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę. Andrzej Duda rozmawiał już na temat z prezydentem USA Joe Bidenem. W planach są też konsultacje z innymi partnerami z NATO.Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest bardzo napięta, z czego doskonale zdają sobie sprawę państwa NATO. W związku z tym USA i Kanada już podjęły decyzję o ewakuacji swoich dyplomatów z Ukrainy, z kolei Wlk. Brytania znacznie ograniczyła ich liczbę.W poniedziałek prezydent Andrzej Duda miał okazję rozmawiać w formie wideokonferencji m.in. z prezydentem Joe Bidenem oraz przywódcami innych państw, takich jak Niemcy, Włochy czy Francja. Po tym wydarzeniu głowa państwa zapowiedziała oczekiwane od dawna spotkanie.

Elektrownia w Ostrowcu może być tykającą bombą
15.12.2021 08:46 Tykająca bomba przy granicy z Polską? MSZ Litwy: “są poważne powody do obaw”

W ostatnim czasie dużo mówiło się o Białorusi w kontekście kryzysu migracyjnego. Tymczasem uwadze mediów mógł umknąć ważny problem, który do tej pory skrzętnie ukrywały białoruskie władze. Mowa o elektrowni atomowej w Ostrowcu, która od momentu otwarcia już kilkakrotnie doświadczyła poważnych awarii kluczowych systemów. MSZ Litwy w specjalnym przekazie dla naszej redakcji zaznacza, że jest to poważne zagrożenie dla całego regionu. Dlaczego nikt nie słucha głosu naszego sąsiada?Elektrownia atomowa w Ostrowcu, a konkretnie Białoruska Elektrownia Jądrowa, to jedyny tego typu obiekt na Białorusi. Od momentu otwarcia 10 czerwca 2021 roku miało w niej miejsce już kilka awarii. Litwa od lat bezskutecznie próbuje bojkotować elektrownię.Szczególne kontrowersje budzi jej lokalizacja. Obiekt został wybudowany zaledwie 40 kilometrów od Wilna (430 km od Warszawy), na samej granicy z Litwą. Białoruś dopuściła się w ten sposób pogwałcenia międzynarodowych ustaleń. W listopadzie Ukraina zerwała współpracę energetyczną z Białorusią. Kijów zapowiedział, że kończy import energii z Rosji i Białorusi, między innymi z uwagi na sytuację w Ostrowcu.

Nowa kampania promująca kanapkę sieci Burger King
19.11.2021 18:10 Dzięki naszemu artykułowi Burger King wycofał kontrowersyjną kanapkę. Zagraniczne media reagują

Dwa tygodnie temu sieć fast foodów Burger King wprowadziła do menu nową kanapkę. Wokół jej nazwy pojawiły się jednak kontrowersje, ponieważ budziła ogromne skojarzenia z jedną z największych katastrof humanitarnych w historii. Mowa o Wielkim Głodzie, który w latach 30 XX w. zabił miliony mieszkańców Ukrainy. Sieć wycofała kanapkę ze sprzedaży.W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy artykuł, w którym poinformowaliśmy o kampanii reklamowej dla nowej kanapki sieci Burger King. Kanapka o nazwie Goudomor szybko została wycofana ze sprzedaży, na co wpływ miała nasza interwencja.Nazwa kanapki wywołała oburzenie prezesa Związku Ukraińców w Polsce, Mirosława Skórki. Wielu osobom od razu skojarzyła się ona z tragedią, jaką był Gołodomor (czyt. Hołodomor) - Wielki Głód na Ukrainie. To bardzo niefortunny zbieg okoliczności.

Nowa kampania promująca kanapkę sieci Burger King
16.11.2021 20:51 Wpadka Burger Kinga. Ostre słowa prezesa Związku Ukraińców w Polsce

W zeszłym tygodniu znana sieć fast foodów Burger King wyruszyła z kampanią promującą swoją nową kanapkę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie nazwa burgera, która nie wszystkim przypadła do gustu. Przywołuje ona bowiem skojarzenia z ogromną tragedią, która w latach 30 XX w. dotknęła Ukrainę i do dziś jest jednym z największych ludobójstw w historii. O co dokładnie chodzi?“Goudomor” to nowa kanapka, którą od zeszłego tygodnia można zjeść w lokalach znanej sieci Burger King. Nazwa ma jednak co najmniej niefortunny wydźwięk, ponieważ budzi skojarzenia z “Hołodomorem” (w oryginalnym zapisie znanym jako Gołodomor), czyli Wielkim Głodem na Ukrainie, w wyniku którego śmierć poniosło nawet 8 (a w niektórych źródłach i 12) milionów osób.Prezes Związku Ukraińców w Polsce wypowiedział się na temat kampanii Burger Kinga. Zgodnie z jego słowami nazwa ta jest PR-ową porażką spółki i przywodzi na myśl jedną z najokrutniejszych tragedii w historii świata. Uważa on, że sieć mogła narazić się na sporą krytykę.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
22.10.2021 19:44 Wschodnia Europa przegrywa z koronawirusem. Niski współczynnik zaszczepienia głównym powodem kryzysu

Kraje Wschodniej Europy notują rekordowy przyrost przypadków i zgonów z powodu zakażenia COVID-19. W Kijowie karetki stoją w kilkugodzinnych kolejkach do krematorium, a w Bukareszcie mimo setek zgonów dziennie, tłumy wychodzą na ulice sprzeciwiając się restrykcjom. Fakty wskazują na jedno, to najmniej wyszczepione kraje padają ofiarą kolejnej fali pandemii. A ta może być najgorszą, bo przed nami walka z nowymi, niebezpiecznymi wariantami wirusa.Tylko ⅓ rumuńskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19. Aktualnie kraj ten mierzy się z największą falą zakażeń i zgonów w trakcie pandemii, a niedofinansowany system opieki zdrowotnej już się załamuje. Mimo tego, tysiące Rumunów protestuje przeciwko restrykcjom.Ukraina także bije rekordy zakażeń i zgonów. Karawany stoją w kilkugodzinnych kolejkach do krematoriów, a rząd w trybie pilnym wprowadza obostrzenia w poszczególnych regionach kraju. Ukraina należy do najmniej wyszczepionych krajów świata, ponieważ zaledwie 15% populacji przyjęło obydwie dawki szczepionki.Z ogromnym problemem mierzy się także Rosja. W kraju padają światowe rekordy dobowych zakażeń i liczby zgonów, a z powodu zakażeń COVID-19 tygodniowo umiera kilkanaście tysięcy osób. Największe miasta kraju wprowadzają drastyczne restrykcje, choć eksperci pytają, czy aby nie za późno.Tymczasem w Polsce przypadki z tygodnia na tydzień rosną o ponad 100 procent. Niepokoi także mała liczba wykonywanych testów i praktycznie brak nowych chętnych na szczepienia. W UE najgorzej jest w Rumunii i Bułgarii. Powodem słaba walka z fake newsami i brak zaufania wobec rząduW 2007 roku, zaledwie trzy lata po Polsce, Bułgaria i Rumunia dołączyły do Unii Europejskiej. Choć sytuacja ekonomiczna w tych krajach uległa znacznej poprawie, dzisiaj te dwie bałkańskie nacje radzą sobie z pandemią gorzej od reszty państw wspólnoty. Dlaczego?Mimo, że Rumunia w ubiegłym roku odłączyła się od grona “unijnych biedaków”, a często jest określana “ekonomicznym bliźniakiem” Polski z uwagi na podobne wskaźniki rozwoju, kraj ten nadal zmaga się z korupcją i problemami wewnętrznymi. W 2019 roku afera korupcyjna sprawiła, że na ulice wyszły miliony osób w całym kraju, a społeczeństwo w dużej mierze straciło zaufanie do rządu. Sytuacja ta wpłynęła negatywnie na nastroje w trakcie pandemii.Bułgaria, która jest w gorszej sytuacji ekonomicznej niż Rumunia, również boryka się z wysoką korupcją i niskim zaufaniem do organów państwowych. Sytuacja ta wpływa na wzrost sceptycyzmu wobec szczepionek, a także duże nieposłuszeństwo wobec rządowych nakazów.Dzisiaj około 30% obywateli Rumunii, czyli 5,7 miliona osób, przyjęło obie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. W Bułgarii sytuacja jest jeszcze gorsza, zaledwie 20% społeczeństwa, czyli 1,4 miliona osób jest w pełni zaszczepione. Są to dwa najgorsze wskaźniki i w Unii Europejskiej.Premier Rumunii, Klaus Iohannis, w czerwcu oznajmił, że rządowy program szczepień jest “ogromnym sukcesem”, który wpłynął na bardzo wczesne poluzowanie restrykcji. Sytuacja była pod kontrolą aż do października, gdy kraj zaczął odnotowywać rekordowe liczby przypadków i zgonów. 21 października życie straciło 476 osób, a odnotowano 16100 nowych przypadków. W ubiegłym tygodniu internet obiegł filmik nagrany przez ordynatora Szpitala Uniwersyteckiego w Bukareszcie. Jest to 16 minut tragicznych obrazków z przepełnionego szpitala, w którym nie ma już żadnych łóżek, sprzętu, ani miejsca dla chorych. Lekarz zaapelował o pomoc i zauważył, że “w Rumunii nie ma już pandemii, a istna katastrofa”.Rumuński rząd jest krytykowany za słabą walkę z fake newsem. Jest to jeden z głównych powodów sceptycyzmu wobec szczepionek. W ubiegłym tygodniu, studenci z miasta Botosani w północnej części kraju nagrali, jak ich wykładowca mówi, że szczepionki zmieniają ludzi w zombie, a szpitale prowadzą czystki niczym w Auschwitz.Klaus Iohannis zapowiedział, że Rumunia znalazła się w tragicznej sytuacji. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zapadną najważniejsze decyzje. Do tej pory w Rumunii regularnie odbywały się marsze anty-szczepionkowców, a reakcja rządu była znikoma. Dzisiaj rząd rumuński prosi o pomoc międzynarodową, a dużo uboższa Mołdowa wydzieliła lekarzy, którzy wyruszyli wspomóc rumuńskie szpitale.Dużym problemem jest także Rumuńska Cerkiew. W zeszłym tygodniu arcybiskup Teodosie Petrescu z miasta Tomis orzekł, że szczepionki są niebezpieczne i oskarżył Unię Europejską o zmuszanie ludzi do ich przyjmowania. Do tej pory bardzo mała część anty-szczepionkowców związanych z Cerkwią została oskarżona o dezinformację, bo jak wskazują rumuńskie media, rząd boi się “zadrzeć” z wpływowymi hierarchami kościoła, których głos, podobnie jak w Polsce, ma duże znaczenie przy okazji wyborów.W Bułgarii natomiast za aktualną sytuację także w dużej mierze odpowiada rząd. Kraj ten jest najbiedniejszym i najbardziej skorumpowanym w całej Unii Europejskiej, pozostającym coraz bardziej w tyle za Rumunią, z którą w tym samym roku dołączył do wspólnoty. Przez Bułgarię od lat przechodzą fale protestów. Ludzie domagają się skutecznej walki z korupcją, podejmowania kroków przeciwko biedzie i zwiększeniu bezpieczeństwa. Tymczasem bułgarski rząd, który codziennie mierzy się z tysiącami nowych przypadków zakażeń koronawirusem, a także rekordową liczbą zgonów (wczoraj było to ponad 200), wprowadził przepustki sanitarne do galerii handlowych, restauracji i klubów. Wywołało to falę sprzeciwu, z która nie radzą sobie organy państwowe.Jak zauważają bułgarscy dziennikarze, w Bułgarii bardzo mało wpływowych osób i polityków podjęło się publicznego szczepienia. Premier kraju, Boiko Borisov, zaszczepił się przed kamerami dopiero w czerwcu. Minimalne zaufanie wobec jego rządu ma kluczową rolę w sytuacji najmniej wyszczepionego państwa Unii Europejskiej.Bułgarski rząd nie podjął także żadnych konkretnych działań przeciwko szerzącym się w kraju fake newsom. Tymczasem Minister Zdrowia, dr. Stoycho Katsarov powiedział w państwowej telewizji, że “sytuacja jest już krytyczna”, a “kraj stanął na skraju katastrofy, o jakiej większość społeczeństwa nie jest w stanie sobie wyobrazić”. Zgodnie z oficjalnymi danymi, w Bułgarii w ubiegłym miesiącu nie zaszczepiła się ani jedna osoba. W Rumunii z kolei od października coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie szczepionki.

Centrum handlowe "Metro"
15.10.2021 14:51 Nietypowy happening w Kijowie. Pociąg metra zamienił się w bazar

Mimo, że Ukraina jest naszym najbliższym sąsiadem, dla wielu z nas jest nadal bardzo tajemnicza. Kraj ten przechodzi aktualnie wiele przemian gospodarczych, a ukraińskie społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i chętne zmian. Jednym z głośnych tematów publicznych, jest aktualnie regulacja prawa handlowego. Naprzeciw chaosowi i absurdom w tej dziedzinie wyszedł komik, Anton Skuratov, który wraz z Kijowskim Metropolitenem wpadł na pomysł, jak uzmysłowić mieszkańcom, że potrzebne są konkretne działania przeciw nielegalnemu handlu w przestrzeni publicznej.W czwartek mieszkańcy Kijowa bardzo się zdziwili, gdy weszli do metra. Po niebieskiej linii zaczął kursować wagon - bazar. Z głośników dochodził głos, który witał wszystkich podróżnych w nowej galerii handlowo-rozrywkowej “Metro”. Komik, Anton Skuratov, zachęcał pasażerów do skorzystania z licznych atrakcji, sugerując im, że jest to najwygodniejszy sposób robienia zakupów: “w drodze do domu lub do pracy, czy metro nie jest najlepszym miejscem na zakupy?”.źródło: YouTube, Anton Muratov