Goniec.pl
Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ - zdjęcie ilustracyjne

Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ - zdjęcie ilustracyjne

Sejm przyjął uchwałę ws. Ukrainy. Potępia działania Rosji

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

We wtorek Sejm przyjął uchwałę, w której "potępił" działania Rosji, ponieważ ich "celem jest zamach na suwerenności Ukrainy". W dokumencie wezwał społeczność międzynarodową do nałożenia surowych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych na Rosję. W trakcie głosowania część posłów była ubrana w koszulki z napisem "wolna Ukraina". 

Uchwała została przyjęta w środę 23 lutego rano przez aklamację. Autorem dokumentu w sprawie Ukrainy jest Prezydium Sejmu. Treść odczytała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Flickr/mac_filko, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/, Policja Śląska

Częstochowa: Sąsiedzi z działek ujawniają prawdę o Krzysztofie R. "Znaliśmy innego człowieka"

CZYTAJ DALEJ

Posłowie z flagami i w wymownych koszulkach. Wspierają Ukrainę

Podczas głosowania nad uchwałą niektórzy posłowie postanowili okazać solidarność z Ukrainą. W tym celu działacze Koalicji Obywatelskiej przynieśli żółto-niebieskie flagi. Niektórzy mieli na sobie koszulki z napisem "wolna Ukraina".W geście solidarności Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) przyczepiła do marynarki dwa małe znaczki - jeden z flagą Polski, a drugi z flagą Ukrainy. Posłanka jest przekonana, że "Ukraina ma prawo do solidarności", a "na atak Putina" należy "odpowiedzieć spokojem, solidarnością i sankcjami".Sejm potępia działania Rosji

W uchwale czytamy, że "zasada suwerenności oraz prawo do samostanowienia narodów należą do podstawowych wartości cywilizacji zachodniej". Posłowie uważają, że uznanie Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej "narusza w sposób jawny reguły przyjęte przez społeczność międzynarodową i oznacza odrzucenie przez stronę rosyjską wszelkich dróg do zgodnego z prawem międzynarodowym porozumienia".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W uchwale wskazano, że "przyjęcie przez Rosję konstytucji samozwańczych tzw. republik ługańskiej i donieckiej oznacza w istocie zamiar opanowania terytorium Ukrainy". Posłowie są zgodni, że jest to "działanie o czysto wojennym charakterze".

Zdaniem polskich parlamentarzystów działania podejmowane przez Rosję w ostatnich tygodniach "to agresja skierowana przeciwko niezależnemu państwu". Celem Moskwy jest w ich ocenie "wskrzeszenie demonów przeszłości", a także "odrzucenie jakichkolwiek reguł poza regułą siły, brutalności i gotowości do zabijania niewinnych ludzi".

W dokumencie czytamy, że "cenę za neoimperialną politykę Władimira Putina płacą zwykli obywatele Ukrainy". Posłowie zwrócili uwagę, że ma to także wpływ na życie Polaków i Europejczyków.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny z całą mocą potępia wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy. Społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, aby nie dopuścić do wojny. Integralność terytorium Ukrainy, nienaruszalność jej granic i prawo do samostanowienia są źródłem bezpieczeństwa całej Europy", czytamy w dokumencie.

SERGEI KARPUKHIN/AFP/East News

Nowe żądania Putina. Domaga się demilitaryzacji Ukrainy

CZYTAJ DALEJ

Sejm wzywają do nałożenia sankcji

Poza tym posłowie domagają się "wprowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych przeciwko agresorowi". Wezwali rządy państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO i całą społeczność międzynarodową, aby "solidarnie stanęły po stronie wolności i prawa narodu ukraińskiego do życia w niepodległym państwie".

Dotychczas sankcje na Rosję przyjęły: USA, UE, Kanada, Wielka Brytania, Japonia i Australia. Restrykcje dotyczą m.in. majątków oligarchów, niektórych rosyjskich banków i obrotu obligacjami skarbowymi. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, Onet

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >