Polski rząd przygotowuje się na napływ uchodźców z Ukrainy. Powstał specjalny międzyresortowy zespół
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował o przygotowaniach polskich władz do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Obecnie działania koncentrują się na województwie lubelskim i podkarpackim, gdzie w razie potrzeby powstaną punkty recepcyjne.
Podczas gdy konflikt na Ukrainie eskaluje, coraz częściej pojawiają się pytania o los potencjalnych uchodźców. Jak pisał we wczorajszym wydaniu "Franfurter Allgemeine Zeitung", większość z nich może poszukiwać schronienia w państwach ościennych, w tym także w Polsce, w której już teraz mieszka ponad milion Ukraińców.
Polskie władze starają się reagować na dynamiczną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, nie tylko podejmując wysiłki dyplomatyczne w celu załagodzenia kryzysu, ale także przygotowując się na najbardziej dramatyczne scenariusze.
W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od tygodni opracowuje plany zarządzania kryzysowego i ściśle współpracuje z samorządowcami. O efektach tych prac mówił na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister Paweł Szefernaker.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Samorządy szykują się na przyjęcie uchodźców
- Przygotowaliśmy taki plan szczegółowy w sytuacji potrzeby przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. Ten plan został przygotowany w oparciu o współpracę wojewodów z wieloma instytucjami - powiedział.
Jak zaznaczył, od paru dni funkcjonuje również międzyresortowy zespół do spraw przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W jego skład wchodzi Ministerstwo Obrony Narodowej, ministrowie do spraw pracy, spraw zagranicznych, zdrowia oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju.
Szefernaker tłumaczył też, że póki co nie ma potrzeby angażowania w przygotowania wszystkich samorządów, ponieważ sytuacja zależy od specyfiki województw. Najczęściej brane pod uwagę są graniczące z Ukrainą woj. lubelskie oraz woj. podkarpackie.
- W części województw są silne ośrodki akademickie, gdzie mamy dużą bazę łóżek. Są też takie województwa, gdzie są ośrodki podległe Urzędowi do Spraw Cudzoziemców - podkreślał dziś wiceszef MSWiA.
Polityk uspokajał także, że na ten moment pewna pula jest przygotowana na dość dużą grupę uchodźców. Jeśli zaś zajdzie potrzeba zwiększenia pomocy, przeprowadzone zostaną konsultacje z samorządami.
Polska gotowa pomóc Ukraińcom
Przypomnijmy, że już na początku lutego wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do zarządców regionu z "pilną prośbą". Od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast domagał się wskazania listy obiektów, w których można byłoby kwaterować cudzoziemców.
Również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że przygotowywane są rozwiązania mające zapewnić pomoc edukacyjną uczniom ukraińskich szkół, którzy mogą przybyć do Polski wraz ze swoimi rodzicami.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wiera Putina z Gruzji podaje się za matkę Władimira Putina. Opowiedziała o jego dzieciństwie
Nowelizacja ustawy o cmentarzach i pochówkach. W planach ogromne zmiany
Są wstępne wyniki sekcji zwłok kobiet znalezionych w lesie pod Częstochową
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: RMF FM